V sobotu 10. prosince proběhlo ve studiu TV NOE v Ostravě slavnostní vyhlášení nejlepších filmů a předání cen vítězům 20. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Atmosféra byla velmi příjemná a veselá. Sešli se zajímaví a významní hosté z oblasti sportu, cestování a filmu. Ceny předávali ultra Ironman Jurij Tarča, cestovatel, polárník a spisovatel Petr Horký a jeden z našich nejúspěšnějších horolezců Marek Holeček. Cenu TV NOE a hlavní cenu vyhlásil ředitel TV NOE a režisér Leoš Ryška. Celý večer moderoval Marián Žárský a pořad byl také živě vysílán. Prostor mezi mluveným slovem vyplnila ostravská art-rocková kapela Kazachstán a Dona Michelle s elektrickými houslemi.
Foto Jiří Hon
V kategorii dobrodružný a extrémní film získal třetí cenu čínský dokument Crossing Life režiséra Zhaowei Kanga. Druhé místo putuje do Kanady režisérce Caroline Cote za dokument Njord o dvouměsíční cestě na lyžích přes zamrzlé Grónsko. První místo přidělila porota dokumentu slovenské režisérky Kristíny Turčanové Len vietor vo vlasoch. Dokumentodhaluje příběhy tří sportovkyň na cestě za svým cílem a zároveň se zabývá ženskou otázkou v mužských sportech. Skleněnou trofej a diplom převzala ostravská multisportovkyně Kateřina Hollá Lindnerová reprezentující firmu Kilpi.
Velmi oblíbená kategorie horský a horolezecký film byla zastoupena rovnou dvěma filmy s Markem Holečkem, které obdrželi cenu. Třetí místo si odnesla režisérka Markéta Ekrt Válková za celovečerní film Mára jde do nebe. Tento film získal také cenu TV NOE. Na druhém místě zůstal dokument slovenského režiséra Pavola Barabáše Dhaulágiri je můj Everest o slovenském horolezci Zoltánu Demjánovi. První místo převzal Mára Holeček za film Nebeská past režiséra Tomáše Galáska. Snímek zachycuje dramatický prvovýstup Marka Holečka a Radka Groha západní stěnou Baruntse.
Markéta Ekrt Válková, Marek Holeček a Marián Žárský Marek Holeček a Marián Žářský
Kategorie vodní dobrodružný sportovní film nebyla zastoupena žádným přítomným filmařem, a proto se ceny pošlou poštou. Do Itálie putuje cena za snímek Mother Sea, který natočilrežisér Giannandrea Carpanzano. Do Austrálie za dokument Claytona Conna Tiger (Shark) King o potápěči, který odstraňuje žralokům háčky z tlamy. První místo získal španělský dokument Jötunn Mikela Sarasolyo třech kajakářích prozkoumávajících řeky a vodopády Islandu.
Porota v kategorii cestopisný film ocenila filmy cestovatelů po Chile, Nepálu, ale také mimořádně po vrcholcích v Praze. Petr Horký si odnesl třetí místo za vtipně pojatý dokument Korona Prahy, Miloš Brunner převzal trofej za druhé místo se snímkem Nepál – sídlo bohů a první místo si odnesli tři cestovatelé a pracovníci Slezské Univerzity Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal za cestopis Do Chile za zatměním Slunce. Pro Grand Prix si přijel režisér Michal Gálik za film Prales zítřka, který zachycuje práci českých zoologů v konžském pralese, ale také lov zvířat a pytláctví.
M. Brunner, P. Horký Jana a Petr Horcí Jiří Dobrý, Jiří Malík, Ondřej Smékal
Michal Gálik a Marián Žárský
Všem oceněným ještě jednou blahopřejeme a těšíme se na další krásné a napínavé filmy v příštím roce.