O festivalu

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za devatenáct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. 

Filmy nás zavádějí do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel. Zavádějí nás do prostředí, kde se běžný “smrtelník” nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Festival a tento filmový žánr má také své mimořádné specifikum a jedinečnost. Filmy si na nic nehrají, to, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné.

Zahájení festivalu

Festival má 4 soutěžní kategorie:

A. dobrodružný a extrémní sportovní film – sporty v přírodě (mimo horolezectví a vodní sporty), lyžování, extrémní lyžování, horská kola, paragliding, speleologie atd.

B. horský a horolezecký film – horolezecké sporty, expediční lezení, lezení v ledu, polární expedice, horská krajina, člověk a hory

C. dobrodružný vodní sportovní film – rafting, vodácké sporty, kajaking, kanoistika, jachting, potápění, surfing, dálkové plavání a podvodní speleologie atd.

D. cestopisný film (filmy výhradně cestopisného charakteru nezařazené do kategoríí A, B, C)

N – nesoutěžní film (nemá nárok na cenu)

Filmy nejsou omezovány svou stopáží ani rokem vzniku.

Historie festivalu, vývoj a partneři

Festival byl založen v roce 2003 Cestovní kanceláří Turistika a Hory s.r.o., která byla do roku 2009 hlavním pořadatelem festivalu. V roce 2010 byla založena společnost OUTDOOR FILMS s.r.o., která vzala festival pod svá křídla.

Spolu se spolupořadateli v jednotlivých městech se nám postupně podařilo vybudovat mimořádně rozsáhlý projekt. V prvním ročníku byl festival situován do 3 českých měst. Postupně se za podpory měst, regionů a partnerských firem rozšiřoval a v XV. ročníku 2017 navštívil již 54 míst České a Slovenské republiky.

Během této doby se několikanásobně zvýšila jeho návštěvnost. Jen slavnostní zahájení v Ostravě pravidelně navštěvuje přes 600 návštěvníků. Celková návštěvnost festivalu v roce 2016 převýšila 30 000 diváků. Firma OUTDOOR FILMS s. r. o. obdržela za pořádání Mezinárodního festivalu outdoorových filmů řadu ocenění: – Vítěz Sport Prague (1996) – ocenění firma sportovního veletrhu.- Nominace Podnikatel roku (2008, 2009).- Finalista firma roku 2014 a 2016 Moravskoslezského kraje. – festival byl též vybrán mezi projekty, které díky svým aktivitám získaly evropskou festivalovou značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe). Tento pilotní projekt Evropské komise je iniciován Sdružením evropských festivalů (EFA), a ocenil nejlepší a nejkreativnější festivaly, které nejvíce udávají budoucí trendy. Ocenění jsme obdrželi pro rok 2015 a 2016.

logo effe

Účast filmařů a hostů

Festivalu se zúčastnili filmaři, režiséři a producenti z řady zemí různých kontinentů světa – Česká republika, Slovensko, Francie, Austrálie, USA, Chile, Rakousko, Španělsko, Nový Zéland, Polsko, Rusko, Německo, Kanada, Velká Británie, Keňa, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Chorvatsko, Brazílie, Peru, Belgie, Filipíny, Slovinsko a Venezuela, Japonsko, Kolumbie, Indonésie, Indie. Festivalu se účastní osobnosti společenského, sportovního, kulturního i politického života v rámci besed, výstav fotografií, slavnostních zahájení, slavnostního předávání cen např. horolezcké legendy Ivan Gálfy, Leopold Sulovský, Radek Jaroš, Libor Uher, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, moderátorka Českého rozhlasu Lucie Výborná, olympionici a sportovci L.Pollert, Š.Hilgertová, T.Kraus, I.Bugár, J.Dressler, herci a zpěváci O.Kaiser, J.Lábus, P.Vondráček, oskarový režisér J.Menzel, herec Ladislav Frej, režisér a člen poroty festivalu Karel Janák, režisér Václav Marhoul, herec Pavel Nový, moderátor Vladimír Čech, moderátor Pavel Anděl a mnoho dalších osobností.