XXI. MFOF JE ZA DVEŘMI

Foto z filmu AIR KARAKORAM

Letošní podzim bude opět patřit adrenalinovým, dobrodružným a sportovním filmům. Od poloviny října do poloviny prosince můžete vidět vybrané soutěžní filmy a doprovodné programy ve více než 20 městech a místech České republiky a také v Polsku. Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě, a to ve středu 18. října od 18 hodin. Zakončení a vyhlášení nejlepších filmů s předáním cen přítomným filmařům proběhne v přímém televizním vysílání TV NOE v sobotu 9. prosince 2023.

Do soutěže bylo vybráno z 1235 filmů z různých zemí světa 32 snímků různých kategorií. Z kategorie horský a horolezecký film můžeme diváky pozvat na několik zajímavých filmů. Výstup českých horolezců M. Holečka, R. Groha a T. Petrečka na Mašerbrum zdokumentoval Tomáš Galásek ve filmu K1. Pavol Barabáš se ve svém hodinovém dokumentu HORSKÝ VŮDCE zamýšlí nad tatranskými horskými vůdci, kteří pomáhají druhým plnit své touhy v nejvyšších slovenských horách již 150 let. Z Vysokých Tater je také film NECHTĚNÝ AUTOPORTRÉT Rastislava Hatiara, který přežil pád laviny, při které jeho spolulezec zemřel. Po čase se na místo vrátil a vzpomíná. O lavinovém neštěstí a následném vyrovnávání s jeho následky je emotivní kanadský snímek TO THE HILLS & BACK. Do pákistánských velehor nás vezme parta francouzských přátel v dokumentu AIR KARAKORAM. Pokusí se dostat do nejvyšších vrcholů pomocí paraglidingu, a zároveň se snaží překonat světový rekord. Ve švýcarském snímku CERRO TORRE CLIMB & FLY si rovněž horolezci – paraglidisté snaží ulehčit cestu z majestátní hory v Patagonii. 600 KM THROUGH THE ICY DESERT je název dokumentu, ve kterém nás polská polárnice vezme do světa ledu.

Milovníci potápění a vodního světa si take přijdou na své. Miroslav Náplava nabízí strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek v dokumentu AKVANAUT PAVEL GROSS. S Markétou Hanákovou se vydáme do AMAZONIE: NA NAFUKOVACÍ KANOI MEZI PIRANĚ a s olympionikem Vavřincem Hradílkem splavíme Gangu. V rámci dobročinného projektu humanitární organizace ADRA tak vznikl dokument Martina Vrbického EXPEDICE GANGA: VÁVROVA VÝZVA.

Program v jednotlivých festivalových městech naleznete zde.

Foto z filmu AIQUILLE DU MIDI OPERATION