Close

ÚSPĚŠNÝ XXVII. SRAZ CESTOVATELŮ A HOROBÁL

V pátek 21. a v sobotu 22. února 2020 patřil sál frenštátského kina a domu kultury cestovatelům, besedám, filmům a Horobálu. V nabitém programu už dvacátého sedmého srazu cestovatelů bylo celkem devět cestovatelských besed, filmová přehlídka nejlepších snímků z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů 2019, fotografická výstava a také vyhlášený cestovatelský ples Horobál. Ten byl už dopředu vyprodán a jeho hlavním hostem byla přední česká horolezkyně Klára Kolouchová. Dvoudenní akce se těšila velkému zájmu veřejnosti.

FOTOGALERIE XXVII. SRAZ CESTOVATELŮ A HOROBÁL
Páteční program srazu cestovatelů začal V 18:00 v sále frenštátského kina cestovatelskou besedou Aloise Jaroše o horách Etiopie, následovala beseda s horolezcem Zdeňkem Gatěkem Treking kolem Manaslu. Páteční přednáškový blok uzavřela filmová přehlídka nejúspěšnějších dokumentárních snímků z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Sobotní program otevřel svým vyprávěním, cestovatel, dokumentarista a také dobrovolník Vít Kanyza. Ten v besedě “Jak spojit cestování s dobrovolnictvím” vyprávěl o tom, jak se díky své profesi dokumentaristy dostal k cestování a stal dobrovolníkem. Unikátní pohledy na zemi z nebe nabídl cestovatel, filmař a fotograf Jaroslav Jindra ve svém unikátním pořadu, jehož obsahem byly snímky a záběry zajímavých míst z celého světa z výšky. Čestným hostem letošního srazu cestovatelů byla přední česká horolezkyně Klára Kolouchová. Ta jako první Češka stanula v roce 2007 na Mount Everestu a v loňském roce se jí podařilo vystoupit také na vrcholy dalších dvou nejvyšších hor světa Kanchenjungy a obávané K2. Klára v sále frenštátského kina od 13:30 vyprávěla o cestě za svými horolezeckými sny. Ještě před svou besedou byla Klára Kolouchová spolu s ředitelem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiřím Kráčalíkem přijata na frenštátské radnici starostou města Miroslavem Halatinem. Zde se podepsala do pamětní knihy města. Závěrečná sobotní beseda patřila Jiřímu Kráčalíkovi, který vzal ve svém audiovizuálním pořadu diváky k jezeru Bajkal a do přilehlého pohoří Sajany.

Od 18:00 se otevřely prostory Domu kultury. Během besed a přednášek v kině probíhaly intenzivní přípravy na tradiční Horobál. Tento ples cestovatelů se ve Frenštátě pod Radhoštěm těší velké oblibě, a i letos byl už několik dní předem vyprodán. Pořadatelé zvolili jako nosné téma inspirativní sportovní osobnosti. “Jako ústřední motto jsme vybrali heslo Emila Zátopka “když nemůžeš, tak přidej!”, protože si myslíme, že právě silná vůle a odhodlání překonávat bolest a překážky vedou k dosažení skutečně hodnotných a smysluplných cílů. Proto jsme celý velký sál vyzdobili fotografiemi a citáty osobností, jako jsou Edmund Hillary, dvojice Zikmund a Hanzelka, Neil Armstrong, Jiří Raška, Karel Loprais, Věra Čáslavská a mnoha dalších. No, a právě program letošního Horobálu je inspirován výjimečnými sportovními výkony.” Popsala přípravy dramaturgyně Městského kulturního střediska Lenka Křesálková.

A skutečně to tak bylo. Vynikající hudba v podání hudební skupiny Sagar a cimbálové muziky Radegast, pestrá gastronomie, bohatá tombola a také originální doprovodný program opět potvrdily tradiční dlouholetou kvalitu Horobálu. Právě tematicky zaměřený doprovodný program dělá z Horobálu výjimečnou akci. Během večera se tak mohli plesoví hosté zapojit celkem do tří originálních soutěží inspirovaných právě výjimečnými sportovními výkony. Tou první bylo jumarování. Horolezecká technika používaná při překonávání strmých, nebo kolmých horolezeckých cest. V minulosti už přichystali pořadatelé na soutěžící z řad návštěvníků plesu ledacos, ale tohle tu ještě nebylo. Čtveřice soutěžících nejdříve dvou žen a poté dvou mužů se na povel moderátora vydala pomocí speciálního horolezeckého vybavení a vlastních svalů vzhůru do osmimetrové výšky až ke stropu velkého sálu Domu kultury. Na tento adrenalinový zážitek, podpořený mocným skandováním publika budou soutěžící ještě dlouho vzpomínat. Ceny vítězům v kategorii žen a mužů předala osobně Klára Kolouchová. Ta hned při zahájení Horobálu také dostala dar, kterým byl ručně vyřezávaný dřevěný obraz s motivem osmitisícovky K2 z rukou řezbáře Zbyňka Křesálka.

O půl desáté večer přišla na řadu druhá, mokrá soutěž, která je inspirována mistryní světa ve freedivingu (volném potápění) Alenou Konečnou, která bohužel nemohla na Horobál přijet osobně. Organizátoři vytvořili na tanečním parketu zázemí pro potápěčskou soutěž prostřednictvím dvou velkých hrnců naplněných vodou. Soutěžícím rozdali gumové koupací čepice a potápěčské brýle. To, aby se něčeho podobného účastnili hosté jiného plesu, s přihlédnutím na účesy dam a slavnostní plesový oděv je takřka nemyslitelné. Tohle ale na Horobále neplatí. Tři stateční muži a tři ženy postupně nořili hlavy do hrnců plných vody a co nejdéle zadržovali dech. Poslední disciplína souvisela s úžasnou freestylovou show Víta Kanyzy, který všem dokázal, že není jen výtečný dokumentarista, ale také sportovec. Před plným sálem předvedl úžasné kousky s fotbalovým míčem. Hned po skončení jeho exhibice předvedli tři muži a tři ženy z řad publika, jak to oni sami umí s “kulatým nesmyslem”. Závěr programu Horobálu patřil již tradičně bohaté tombole plné věcných a zážitkových cen. Volná zábava pokračovala až do třetí hodiny ranní. K programu Horobálu patří už tradičně také zahájení fotografické výstavy. Vernisáž proběhla v prostorách výstavní síně Albína Poláška v přízemí Domu kultury v 18:30. Už po několikáté ve výstavní síni vystavovala dvojice fotografů Josef Franc a Jaroslav Musil. Oba autoři milují cestování, a tak i letošní témata fotografií byla spojena s jejich toulkami po Evropě. Zatím, co Jaroslav Musil na svých snímcích zachytil krásu koní na alpských a karpatských loukách, tak Josef Franc zamířil svůj objektiv na Evropské pouště, výstava potrvá ve Výstavní síní Albína Poláška do 13. března 2020.

Mgr. Marian Žárský
Městské kulturní středisko
Frenštát pod Radhoštěm
www.kulturafrenstat.czwww.frenstatpr.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *