TIP NA VÍKEND

Státní zámek Jánský vrch Centrála cestovního ruchu Olomoucký kraj s.r.o.

Adrenalin i odpočinek v Rychlebských horách

Pokud rádi brázdíte přírodu po úzkých pěšinách na horském kole, tak to jsou pro vás Rychlebské hory to pravé. Samotná příroda zaujme svou neporušeností, čistotou a tichostí.  Najdete zde hluboká údolía táhlé hřebeny s krásnými smrkovými lesy. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko – Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Rychlebské stezky spolu s Lipovskými stezkami nabízejípestré traily, na kterých projedete horskou dráhu Superflow, kameny a kořeny Walesu, balvany na Velrybě či odpočinkový Vidnavský okruh. Trasy v celkové délce přes 40 km vás protáhnou přes suťová pole i přes brody, někde vedou jen jemným zářezem v hlinité půdě, jindy jsou uměle vyskládány z opracovaných kamenů. U Základny – Informačního centra RS jsou na návštěvníky připraveni. Mají tady půjčovnu celoodpružených kol, bajk školu i bajkovou školku, nechybí informační servis, nějaké občerstvení, cykloprodejna či mytí kol. Zaleknout se nemusíte ani špatného počasí, stezky jsou sjízdné i za deště. Začínají a končí v obci Černá Voda.

Pokud patříte mezi milovníky delších túr a výšlapů, vydejte se na vrch Kovadlina (989 m n. m.), třeba právě z Černé Vody. Na vrcholu se vám otevřou nádherné výhledy směrem ke Smrku.

Naopak odpočinkový den s rodinou lze strávit ve městě Javorník prohlídkou zámku Jánský Vrch nebo se projít na nedalekou rozhlednu na Borůvkové hoře.

Více tipů na zajímavá místa a výlety po Česku najdete na webu Kudyznudy.cz

Rychlebské hory