SOUTĚŽNÍ FILMY DO 20. MFOF VYBRÁNY!

Profesionální a amatérští filmaři přihlásili do soutěže 1179 filmů z celého světa. Nejvíce filmů jsme obdrželi z Íránu, USA, Indie a Turecka. Své snímky nám však zaslali také filmaři z Lesotha, Beninu nebo Kambodži.

Do soutěže postupuje 33 nejlepších filmů všech čtyř kategorií: dobrodružný a extrémní, horský a horolezecký, dobrodružný vodní sportovní a cestopisný film.

Díky festivalovým filmům se můžete dostat do Pamíru (The Shpodeen 11), Srdcaři vás vezmou Balonem přes polární kruh, Peggy Marvanová a Adam Záviška na Nejdelší svatební cestu? Na Island se můžete vydat se španělskými kajakáři (Jötunn) či partou cyklistů (Ride x Iceland).

Milovníci hor a lezení si jistě nenechají ujít rovnou dva filmy o špičkovém horolezci Markovi Holečkovi – Nebeská past a Mára jde do nebe. O dalším úspěšném horolezci, Zoltánu Demjánovi, pojednává slovenský dokument Dhaulagiri je můj Everest.

Vodáci a fandové potápění uvidí manty (The Magic of Socorro), velkého bílého žraloka nebo podmořský svět na Maledivách (Jako v ráji – Maledivy 2021). Pokud chcete dostat tip na výlet nebo dovolenou, můžete s námi vyrazit do Nepálu obdivovat nejen osmitisícové štíty, ale i kláštery a drsný život Ghurků (Nepál – sídlo bohů). Se skupinou českých zoologů se zase můžete podívat do konžského pralesa (Prales zítřka). Toto jsou jen některé z řady zajímavých a napínavých filmů, které můžete vidět na podzim v řadě českých kin.

Více o filmech, foto a trailery naleznete zde.

Slavnostní zahájení festialu proběhne 19. října v nově zrekonstruovaném Domu kultury Poklad v Ostravě – Porubě. Poté se festival rozšíří do 20 českých měst. Slavnostní zakončení festivalu včetně vyhlášení nejlepších filmů a předání cen se uskuteční v přímém televizním vysílání TV NOE v sobotu 10. prosince 2022.