PŘEDSTAVUJEME SOUTĚŽNÍ FILM

Nejdelší cyklozávod planety jako svatební cesta

Foto z filmu Nejdelší svatební cesta?

Jste milovníci jízdy na kole a chcete zažít něco nezapomenutelného? Můžete se nechat inspirovat příběhem Markéty a Adama ve filmu Nejdelší svatební cesta?, který uvidíte na 20. Mezinárodním festivalu outdoorových filmů ve více než 20 městech ČR.

Markéta „Peggy“ Marvanová (24) a Adam Záviška (25) si vzali na svatební cestu dva měsíce volno a pořádně projeli Spojené státy. Přejeli celý kontinent na horských kolech, od východu k západu, naloženi veškerou výbavou. Na kolech ujeli 8100 kilometrů za 48 dní a 22 hodin. Vypořádali se silnými dešti, povodněmi, bouřkami, ale i závějemi sněhu a nelítostnými vedry.

„Kdo nás zná, ani se nediví“, říká k extrémnímu zážitku ultramaratonkyně Peggy Marvanová. Vždyť nás spojil český extrémní závod 1000 mil,“ vysvětluje Peggy. „Pomyšlení na svatbu jsme měli už před dvěma lety za polárním kruhem, když jsme v zimě překonávali 1 000 kilometrů dlouhou výzvu. Když jsme si ani skoro po měsíci chůze, hladoví a unavení nelezli na nervy, shodli jsme se, že si nedokážeme představit nikoho jiného, s kým bychom toho byli schopni.“ Vzali se letos 30. dubna a 1. června už stáli na startu závodu American Trail Race.

„Netušili jsme, co všechno nás na trati potká. Kdybychom to předem věděli, tak bychom se na takto riskantní svatební cestu určitě nevydali,“ připouštějí novomanželé. Zvláště o extrémní počasí a pusté vyprahlé úseky na trati nebyla nouze.

Do cíle dojeli 20. července a sami ještě nemohou uvěřit, jak to vlastně zvládli. Nešlo jen o tu úctyhodnou vzdálenost 8 107 km a celkové stoupání 107 km. „Na východě na nás číhalo nebezpečí v podobě aut, psů a nebezpečných bouřek. V nejhorším okamžiku jsme s vypětím sil leželi každý ve svém stanu a drželi si ho ve větru – foukal až rychlostí 100 km/h. A padaly dvoucentimetrové kroupy. Tu noc jsem nespala ani minutu, poslouchala jsem všechny blesky a modlila se, aby to na té bezmezné rovině neprásklo do nás. Ráno jsme zjistili, že blesk zabil zvíře jen 200 metrů od nás,“ vzpomíná Peggy. „Na západě pak hrozily lesní požáry, další bouřky, na vysokých sedlech sněhové závěje a vůbec nejhorší byly pouště. Místa, kde jsme za celý den nenašli sebemenší stín…“

V roce 2017 se stali prvními pokořiteli polární Laponské extrémní výzvy (Lapland Extreme Challenge), 1025 kilometrů v mrazech až -37 °C zvládli za 27,5 dne. Pomohlo jim k tomu nejen odhodlání a vytrvalost, ale i 6 kilo čokolády, 48 čínských polévek, 17 nanuků a dvoje spodky. Celý příběh poutavě a vtipně popisuje Peggy v knize První stopa, kterou v prosinci 2018 pokřtil ostřílený polárník Václav Sůra.

Foto k filmu Nejdelší svatební cesta?

I kvůli živlům byl letošní závod tak extrémní, že ho dokončili jen tři závodníci z 18 přihlášených. Peggy s Adamem na to potřebovali 48 dní, 22 hodin a 45 minut, a jak ukazují satelitní záznamy, 30 dní čistého času šlapali – to dělá přes 14 hodin denně! Peggy jej dokončila jako jediná žena.

Závod je bez jakéhokoliv zabezpečení: co si závodník veze, kde spí a co jí, je čistě na něm. „Dle pravidel nemůžeme žádat nikoho o pomoc. Nesmíme sdílet žádné vybavení, pomáhat si při servisu kola ani třeba jet ve větru v háku, abychom nebyli zvýhodněni vůči ostatním,“ popisuje Peggy. Na svatební cestě proto každý spali ve svém stanu. Kromě toho vezli nářadí a náhradní díly, minimum takového oblečení, aby vydrželi mírné mrazy i velká vedra. Markétino vybavení včetně spotřebního zboží a veškeré elektroniky vážilo necelých 7 kg, kolo samotné lehce přes 10 kg.

„Jediné, co nám naší minimalistickou váhu komplikovalo, byly pouště. Tam jsme si kolikrát museli na kolo nabalit až devět litrů vody, stejně nám na 200 km dlouhé úseky mezi civilizacemi vystačila jen tak tak,“ dodává Adam.

Odstartovali na pobřeží Atlantiku, na výběžku Cape Lookout v Severní Karolíně, a skočili na pacifickém pobřeží ve státě Oregon. Přejeli 13 států a čtyři časová pásma. Nejvyšší bod, jaký překonali, byl 3430 m n. m. Většina trati vedla mimo zpevněné silnice, kde jim „líbánky“ nejednou zpestřila blízká setkání s faunou čítající mimo jiné medvědy, pumy, chřestýše, hady či štíry…