PŘEDSTAVUJEME SOUTĚŽNÍ FILM 22. MFOF – HORSKÁ DYÁDA

Horská Dyáda je inspirativní dokument, který zachycuje přátelství mezi Honzou a jeho čtyřnohým parťákem Rastym. Film odhaluje jejich životní příběh propojený s dobrodružstvími v horách během výstupů na Mont Blanc, Bishorn, Punta Gnifetti a mnohé další vrcholy. Dokument začíná příběhem o tom, jak se Honza dostal k plemeni Saarloos Wolfdog. Následuje rozhovor s chovatelkou tohoto plemene, která jako první začala s chovem v České republice a přibližuje vznik tohoto plemene.

Po dohodě s chovatelkou Honza netrpělivě očekává fotografie štěňat, kde si z osmi roztomilých štěňat vybere pejska jménem „Cliff-Hanger Miraja,“ kterého pojmenuje Rasty, což znamená začátek jejich mimořádného přátelství. Honza následně přibližuje, jak se dostali k jejich dobrodružstvím v horách, když první roky chodili jen na výstavy. Až po letech jejich přátelství se společně dostali do hor. Film vyvrcholí příběhem o jejich výstupu na nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc a následným pokusem o zápis tohoto činu do České knihy rekordů.

Film představuje nejen úchvatnou krásu přírody během jejich přechodů členitými chodníky a strmými vrcholy, ale i nezlomné pouto a vzájemnou důvěru mezi Honzou a Rastym. Vysokohorská dobrodružství jsou plná radosti, objevů a občasného nebezpečí, zdůrazňující odolnost a odhodlání potřebné k prozkoumání tak majestátních horských scenérií. Do příběhu také vstupuje Rastyho doktor MVDr. Roman Zavřel, který se svými bohatými vědomostmi a zkušenostmi odborně popisuje jedinečnost tohoto plemene a jeho vlastností spolu s jeho příběhem o tom, jak se seznámil s Honzou a Rastym.

Horská Dyáda je vizuálně ohromující a emocionálně silný film, který oslavuje ducha dobrodružství a zvláštní spojení mezi lidmi a jejich psími společníky. Poselství filmu o přátelství, vytrvalosti a lásce k přírodě zaujme diváky všech věkových kategorií.

Jakub Piga, narozený 26. listopadu 1997 na Slovensku, je režisér a kameraman, který má svůj osobitý přístup k zachycování syrových a autentických příběhů. Od ostatních tvůrců ho odlišuje oddanost autenticitě. Na rozdíl od tradiční filmové tvorby Jakub pracuje na celých projektech samostatně a scénář si nepřipravuje dopředu. Během filmování si zapisuje každý moment, emoce a události, které jsou často skryté nebo potlačované scénářem. Tvorbu scénáře přenechává samotným událostem a emocím zachyceným během natáčení a vyhýbá se inscenovanému natáčení. Tato oddanost jeho autentické tvorbě poskytuje divákům nefiltrovaný a pravý autentický zážitek. Jeho dokumenty spojují krásu přírody s výzvami bádání a lidským duchem samotným. Jeho práce odráží vášeň pro vyprávění příběhů mimo obrazovky a ponořuje diváky do unikátních autentických dobrodružství. Od své rané vášně stát se filmařem si vytvořil jedinečný prostor v oblasti dokumentárního vyprávění.