představujeme nominovaný film – do chile za zatměním slunce

Foto z archivu J. Dobrého

Film „Do Chile za zatměním Slunce“ se snaží zkombinovat populárně naučný film a dobrodružnou road – movie, což je žánr, ve kterém je tento film buď průkopnickým a nebo poměrně osamoceným. Tři cestovatelé, trojice fyziků ze Slezské univerzity, chtěli vidět úplné zatmění Slunce. Jedná se o nejkrásnější úkaz na obloze, který v ČR spatříme až za více než 100 let. Vydali se proto do Chile, kde jsou v poušti Atacama ideální podmínky pro sledování noční oblohy. Ukáží nám observatoř, kde se poznává vesmír a kde se setkávají badatelé z celého světa. Těšit se můžeme na panoramatické snímky místní krajiny a noční oblohu neposkvrněnou světelnými smogem.

Foto z filmu Do Chile za zatměním Slunce

„Autem, autobusem, stopem i pěšky jsme navštívili doslova jako dobrodruzi největší světové astronomické observatoře a nechali se unést krásami této pouště, ale i svérázné jihoamerické kultury a nádherné noční oblohy,“ popisuje Jiří Dobrý, spoluautor dokumentárního filmu. „Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje část Slunce, je celkem častý úkaz a mnoho lidí si jej ani nevšimne. Během úplného zatmění se ale lunce skryje za Měsíc celé a na několik minut nastane „noc“ ve dne. K takovému úkazu ale dochází jen na úzkém pásu na povrchu naší planety a stojí za to za ním cestovat i tisíce kilometrů,“ doplňuje Jiří Malík, druhý z autorů filmu. „V Chile je pouhýma očima možné pozorovat nejen dokonale strukturovaný střed naší Mléčné dráhy, která se táhne celou oblohou, ale i Magellanova mračna – dvě další galaxie, které od nás nejsou pozorovatelné vůbec. Souhvězdí jižní oblohy jsou pro Středoevropana úplnou neznámou. Není možné pozorovat Kassiopeiu, Draka nebo Malou medvědici a jiná známá souhvězdí má často před očima vzhůru nohama. Naopak se musí naučit poznávat Páva, Jižní rybu, Tukana nebo ikonický Jižní kříž,“ uzavírá Jiří Dobrý své zážitky z cesty a natáčení studentského dokumentu.

Režisér filmu Jiří Dobrý je student multimediálních technik na Slezské univerzitě v Opavě, popularizátor vědy na Youtube kanálu Dobré vědět a také cestovatel. Rád cestuje na vlastní pěst, a to nejen po Evropě. Dříve se věnoval zejména fotografování exotických destinací. Ovlivnil ho astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Chtěl vytvořit něco nového, zkombinovat cestopis a naučný film, který můžete shlédnout na 20. ročníku MFOF.