PŘEDSTAVUJEME FESTIVALOVÝ FILM – The Shpodeen 11

Foto M. Bretó

Pojďte s námi na trek odlehlou oblastí pákistánského Pamíru, kam cizinci cestovali jen zřídka. Divoká a grandiózní krajina nad 4000 metrů je mimo jiné domovem kozorožců, modrých koz a sněžných leopardů. Marta a Paco tudy procházeli dva týdny závratnými cestami vytesanými do skály. Stavěli je po staletí obyvatelé Shimshalu, pohraniční vesnice, která spojuje oblast Gilgit-Baltistan v Pákistánu s Čínou, aby se dostali na vysokohorské pastviny.

Celková rozloha Shimshalu je přibližně 3 800 km2 a žije zde kolem dvou tisíc obyvatel s celkovým počtem 250 domácností. Jedná se o cestu, která otevírá dveře starobylé kultuře a společnosti ovládané soběstačností a přátelstvím. Způsob života v této oblasti jen stěží přežije mnoho dalších let.

Paco a Marta jsou blázni do přírody. Jejich sny leží mimo vyšlapané cesty, husté lesy, mimo turistické destinace, vysoké hory a pustá rašeliniště. Milují být sami v rozlehlé krajině, kterou se snaží zachytit objektivem fotoaparátu i kamery. Natočili několik filmů – National park Sarek, Welcome to Hornstrandir nebo Memories of Chapursan, které mohli festivaloví diváci vidět v předchozích letech.

Tato Rosés byl díky třem publikovaným knihám a svým filmovým projektům oceněn v několika fotografických a filmových soutěžích. Léta cestoval po celém světě a sbíral zkušenosti a záběry.

Marta Bretó je fotografka přírody, horská a cestovní průvodkyně. Ráda zachycuje krajiny a hvězdné noci s úmyslem zprostředkovat vše to divoké a krásné, co příroda nabízí.

Španělský padesátiminutový dokument The Shpodeen 11 můžete vidět např. V Litomyšli, Písku, Vimperku a dalších městech. Program festivalu naleznete zde.

Foto M. Bretó