PŘEDSTAVUJEME FESTIVALOVÝ FILM: NEPÁL – SÍDLO BOHŮ

Foto z archivu M. Brunnera

Poznejte magickou republiku Nepál, která byla ještě do roku 2008 královstvím. Hlavním a největším městem je Káthmándú, kde žije přibližně 1 milion obyvatel. Nevelká země ohraničená ze severu štíty Himálaje přechází na jihu do rýžových terasových políček a ještě jižněji pak do nížin Indie do tzv. terají. Přes území Nepálu odpradávna putovaly z Tibetu do Indie karavany se solí. Proto zde již v raném středověku existovala řada menších království. Dodnes z nich zůstalo už jen nevelké království Mustang, ležící na samém severu země. Od poloviny 20. století se země postupně začala otevírat světu. V 70. letech zahájila nepálská vláda provoz kontrolované turistiky. V nepálské kultuře se prolínají a spojují hinduistické a buddhistické tradice. Mnozí Nepálci se modlí k hinduistickým božstvům Šivovi a Višnuovi, a stejně tak uctívají Buddhu.

Z archivu M. Brunnera

Miloš Brunner pochází z Brna, kde také absolvoval strojní fakultu VUT. Po ukončení fakulty v roce 1980 se začal věnovat horolezectví. Ještě před rokem 1989 se vydal na svoji první výpravu do USA. Později, v roce 1990, založil cestovní kancelář MONTANA. Pro své přátele a fotografy pořádá fotografické a filmové expedice a safari. Dále pak komerčně organizuje pro své klienty poznávací cesty od Asie až po Ameriku. Od roku 2007 se věnuje především filmování a dokumentaristice.

Od roku 1991 opakovaně navštívil: USA včetně Havaje a Aljašky, Kanadu, Peru, Bolívii, Brazílii, Argentinu, Chile, Venezuelu, Kolumbii, Kostariku, Salvador, Guatemalu, Belize, Honduras, Nikaraguu, Tahiti, Austrálii, Nový Zéland, Mexiko, Indii, Nepál, Bhútán, Tibet, Filipíny, Vietnam, Laos, Kambodžu, Thajsko, Myanmar, Indonésii, Mauricius a jiné přilehlé ostrovy, Madagaskar. Zde si našel Malgašku Odile, která mu pomáhala při natáčení filmu na Madagaskaru a která s ním žije nedaleko Brna.

Každoročně pořádá promítání spojené s přednáškami, účastní se filmových festivalů, prezentuje své filmy v České televizi, pořádá zájezdy pro přátele a filmaře a fotografy.

Pro pořad Objektiv natočil cca 60 příspěvků – Peru, Bolívie, Vietnam,, Sik Kim, Řecko, Itálie, Kuba, USA, Mauricius, Reunion, Nepál, Madagaskar, Mexiko, Havaj, Myanmar, Guatemala, Aljaška, Kanada, Mexiko. Pro pořad Na cestě natočil epizody Nepál, Madagaskar a Mexiko. Pro Prima Zoom natáčel v těchto zemích: Nepál, Madagaskar, Mexiko, Havaj, Myanmar, Guatemala, Aljaska, Kanada, Mexiko, Kuba.

V letošním festivalu soutěží také Brunnerův dokument z r. 2020 Aljaška – krajina věčného ledu. Snímek Nepál – sídlo bohů vznikl v roce 2018 a můžete ho vidět nejen v Ostravě, ale také v dalších festivalových městech.

Z archivu M. Brunnera