PŘEDSTAVUJEME FESTIVALOVÝ FILM – HORSKÝ VŮDCE

Foto z filmu Horský vůdce

Další ze zajímavých filmů, na které můžeme diváky pozvat, je dokument HORSKÝ VŮDCE  od známého slovenského režiséra Pavola Barabáše. Ve filmu připomíná již 150 let od vzniku tohoto povolání ve Vysokých Tatrách. Tato tradice se příliš nezměnila. Horští vůdci jsou stále součástí Tater a pomáhají lidem plnit jejich sny. Jedná se o povolání s hlubokým vnitřním posláním než jen vášní k horám. Přestože dávají hory lidem pocit eufórie a osvobození od každodenních problémů, profese horského vůdce zahrnuje maximální soustředěnost, zvládání neočekávaných situací, odpovědnost za lidské životy, zvládání neočekávaných situací a často při tom překonávání vlastního pocitu fyzické i psychické únavy.

Pavol Barabáš je tvůrcem více než 70 dokumentárních filmů. Absolvoval řadu objevných expedic, např. do pralesů Nové Guineje, na Antarktidu, Konga, Venezuely aj. Jako mladého ho formovaly Vysoké Tatry, kde působil jako nosič a horolezec. Krásu a život ve Vysokých Tatrách zachytil v několika filmech, např. Svoboda pod nákladem, Žít pro vášeň, Vysoké Tatry – divočina zamrzlá v čase, Vábení výšek, Stopy na hřebeni, Tatry mystérium a seriál Příběhy tatranských štítů.
Za svou tvorbu získal Barabáš již 400 ocenění po celém světě. Mezi nejvýznamnější patří Grand Prix od Mezinárodní aliance horských filmů za světový přínos a kameramanskou práci v dokumentárním filmu s vysokohorskou, horolezeckou a objevitelskou tématikou v extrémních částech světa.
Zde upoutávka na film:
https://youtu.be/PxTE_pGMFZw

21. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů bude zahájen v Ostravě 18. října v DK Poklad. Poté se přenese do Minikina v Ostravě a dalších 20 měst v ČR a Polsku. Zakončení proběhne v přímém vysílání TV NOE s bohatým kulturním programem a vyhlášením nejlepších filmů. Program MFOF v jednotlivých městech zde