PŘEDSTAVUJEME DALŠÍ FESTIVALOVÝ FILM – BALONEM PŘES POLÁRNÍ KRUH

Foto z archivu M. Náplavy

Chcete se podívat dolů na zem z horkovzdušného balonu? Díky filmu Balonem přes polární kruh s partou Srdcařů se vám to může podařit. Zimní expediční přelety patří k největším dobrodružstvím v oblasti balonového létání. Srdcaři s pilotem Michalem Kubátem už absolvovali zimní přelety v Alpách, přeletěli Sněžku, Vysoké i Nízké Tatry. Ale pokus o první český přelet severního polárního kruhu horkovzdušným balonem OK 3008 – Kašpárek ve Finsku byl tím nejextrémnějším počinem, jaký Srdcaři v koši mohli zažít. V mrazivém Finsku na ně čekala řada nástrah, a to především nepředvídatelné počasí a blízkost hranice Ruska. Ale jak se říká, štěstí přeje nejenom odvážným, ale hlavně připraveným.

Foto z filmu Balonem přes polární kruh

Základní tým Srdcařů tvoří kameramani Ondřej Hošek, Honza Tutoky a Vlastimil Žán, střihač Pavel Šístek a režisér Miroslav Náplava. Šestým a zásadním členem party je úžasný dvanáctitunový MAN, kterému pánové říkají něžně MANka. Při načítání komentáře ve zvukovém studiu do expedičního náklaďáku symbolicky přisedla také Lucie Výborná, která se podílela i na předchozím seriálu Srdcaři v Africe. A proč si říkají Srdcaři? Protože věci, o které se snaží, dělají především srdcem. Nejsou lovci ani polykači kilometrů. Jsou to stopaři, sběratelé a někdy taky v dobrém slova smyslu lovci a loupežníci příběhů, které pak vyprávějí divákům.

Režisér Miroslav Náplava je vystudovaný letecký inženýr. Je také spisovatelem a editorem. Spolu s Petrem Horkým napsali několik knih:  Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s Miroslavem Zikmundem), Honba za obřím červem, bestseller Cuba Libre, oceněný mj. Cenou Egona Erwina Kische a Albánie – kráska se špatnou pověstí. Společně se podíleli na záchraně archivu českého mořeplavce, skladatele a filmaře Eduarda Ingriše v USA. Je též spoluautorem knihy Záhada Býčí skály aneb jeskyně plná otazníků (s Antonínem Přichystalem). Nyní pracuje na „travelpunkovém“ cestopisu po stopách renesančního cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Miroslav Náplava je šéfredaktor magazínu Srdcaři.cz, účastník a organizátor řady expedic např. Olgoj chorchoj nebo Tajné vraky na Maledivách. Je rovněž travelpunker, vášnivý milovník kávy, cestování, hor, říční plavby, hudby a poezie.

Foto z filmu Balonem přes polární kruh