Další akce Vytisknout DVACÁTÝ ŠESTÝ HOROBÁL HOSTIL SLAVNÉ CESTOVATELE A SPORTOVCE

Sraz cestovatelů zakončený tradičním Horobálem se ve Frenštátě pod Radhoštěm konal v pátek 22. a v sobotu 23. února 2019. Série cestovatelských besed probíhala po oba dny v malém sále Domu kultury a v kině. Mezi řadou zajímavých hostů nechyběly skutečně výjimečné osobnosti. Mezi ně patřil nejstarší český maratonec téměř 92letý Jiří Soukup, lyžař a úspěšný reprezentant František Pitucha, který v letošním roce oslaví 93. narozeniny nebo horolezci Pavel Kořínek a Leoš Husták, kteří loni vystoupili na osmitisícovku Nanga Parbat. Dvoudenní přednáškový maraton zakončil tradiční ples cestovatelů a sportovců v Domě kultury. Horobál se letos nesl v duchu slavných objevitelských cest. Celým večerem provázeli návštěvníky slavní cestovatelé Marco Polo, James Cook, Emil Holub a Thor Heyerdhal. Přímo z Horobálu poslali také všichni přítomní návštěvníci hromadnou gratulaci ke stým narozeninám největší žijící cestovatelské legendě Miroslavovi Zikmundovi.

Program srazu cestovatelů zahájila v pátek 22. února od 18.00 hodin velmi zajímavá beseda v malém sále Domu kultury s cestovatelem Aloisem Jarošem. Frenštátský světoběžník se vedle zběžného popisu cesty po národních parcích Malajsie a Indonésie, zaměřil především na souostroví Malé Sundy – sopečné souostroví Sulawesi. Od 19.30 hodin následovala beseda „Fenomén aktivního sportu a života“ s hlavním hostem srazu, nejstarším českým maratoncem, vítězem mnoha mezinárodních závodů, atletem, plavcem, otužilcem a cyklistou téměř 92letým Jiřím Soukupem. Jiří Soukup kouzelným způsobem uchvátil publikum, jeho nakažlivý optimismus a chuť do života všechny přítomné ohromila. V závěru besedy se rozloučil s přítomnými svým krédem. „A na závěr, mám pro vás jednu životní radu… Hejbejte se!“ Závěr pátečního programu patřil třem výjimečným filmům z loňského ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů: Drezínou po Africe, Domov a Bez dechu. V sobotu se besedy s cestovateli přesunuly do kinosálu. Od 10 hodin vzala návštěvníky Markéta Kráčalíková do Íránu. Před polednem Petr Górecki provedl diváky po památkách Bangladéše. Odpoledne patřilo členům úspěšné expedice Nanga Parbat Pavlovi Kořínkovi a Aleši Hustákovi. Účastníkům horolezecké expedice, která v roce 2018 dosáhla vrcholu pákistánské osmitisícovky bez kyslíku v počtu šesti horolezců. To se zatím v české horolezecké historii, ale pravděpodobně ani v té světové, nikomu nepodařilo. Závěrečnou hlavní besedu srazu cestovatelů si připravil Jiří Kráčalík. Poeticky laděný pořad mapoval jeho pobyt v oblastech jihoamerických And, Amazonie a souostroví Galapágy. Zatím co si v sobotu návštěvníci srazu užívali besed, tak se od 13.00 hodin uskutečnilo na frenštátské radnici setkání dvou sportovních legend, stále sportovně aktivních devadesátníků, maratonce Jiřího Soukupa a lyžaře Františka Pituchy. Na radnici je osobně přivítal místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh. V obřadní síni města se oba sportovci zapsali do pamětní knihy. Přítomni byli také ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík, ředitel Městského kulturního střediska Marian Žárský a zástupci médií.

Vrcholem srazu cestovatelů byl i letos Horobál. V posledních třech letech zaměřují pořadatelé program této akce tématicky. Takže zatím co předloni vystoupali účastníci plesu během celého večera na osmitisícovku a loni obletěli svět, tak letos putovali po stopách slavných cestovatelů. Během večera navštívil bál slavný Marco Polo, který přijel před Dům kultury na velbloudovi a poté pozval účastníky Horobálu k návštěvě orientální tržnice. Vůni koření tak mohly nejlépe docenit dvě dámy z publika, které se utkaly v čichové soutěži určování koření. Vítězka získala láhev sektu a štangli turistického salámu. O láhev rumu zase zápolili chlapi. Pod dohledem kapitána Jamese Cooka hledali dva vybraní muži obrysy nové země. Ten, který co nejrychleji vyšplhal na lodní stěžeň, jenž zdobil taneční parket a zakřičel „Země na obzoru!“ vyhrál. Opravdovým oříškem bylo pro dvě soutěžní dvojice obří puzzle, ze kterého měly v co nejkratším čase poskládat mapu Afriky. Za přítomnosti samotného Emila Holuba nakonec zvítězil tým, který dokázal mapu složit alespoň z části. No a konečně poslední z historických cestovatelských osobností, která na dvacátý šestý Horobál dorazila až před půlnocí, byl norský cestovatel a etnograf Thor Heyerdhal. Ten spolu s Jiřím Kráčalíkem a místostarostou Jiřím Unruhem předal ocenění čestným hostům Horobálu, maratonci a atletovi Jiřímu Soukupovi, lyžaři Františkovi Pituchovi a horolezci Pavlu Kořínkovi.

Krásný okamžik nastal asi v polovině celého večera, kdy po vystoupení frenštátských parkouristů pozval moderátor na parket všechny účastníky plesu, aby se shromáždili u pódia, na kterém probíhala projekce věnovaná Miroslavovi Zikmundovi. Poté lidé rozvinuli obří transparent s nápisem „VŠE NEJLEPŠÍ PANE ZIKMUNDE!!! Hned na to zahrála hudební skupina SAGAR zdravici ke stým narozeninám naší největší žijící cestovatelské legendy. Všichni společně zpívali: „Miroslav má narozeniny, my máme přání jediný, hodně štěstí, hodně zdraví, hlavně to zdraví“ a následoval bouřlivý potlesk. „Tak to se povedlo, měla jsem z toho husí kůži, krása,“ komentovala při odchodu z parketu blahopřání panu Zikmundovi jedna z návštěvnic. Organizovaný program Horobálu zakončila už tradičně bohatá tombola. Během večera bylo živo nejen ve velkém sále. Ve vedlejším konferenčním sále hrála k tanci i poslechu cimbálová muzika Slanina, ve výstavní síni Albína Poláška proběhla vernisáž krásných fotografií s horskou tématikou autorů Jaroslava Musila a Josefa France a před vchodem do Domu kultury se do 21 hodiny mohli návštěvníci vyfotit s velbloudem z karavany Marca Pola.

Letošní sraz cestovatelů i samotný Horobál byl opět jedinečný.

Foto: OSMKS

Mgr. Marian Žárský
Městské kulturní středisko
Frenštát pod Radhoštěm
Tel: 606 756 313, 556 835 397
www.kulturafrenstat.cz