Crack Baby, soutěžní film 22. ročníku MFOF

Impozantní ledová cesta Breitwangflue v Kanderstegu

Foto z filmu Crack Baby

Švýcarští horolezci Xaver Bongard a Michael Gruber uskutečnili 15. února 1993 prvovýstup dlouho obdivovanou ledovou cestou dlouhou 350 metrů na impozantní Breitwangflue v Kanderstegu. Dodnes je tento ledopád jedním z nejkrásnějších ve Švýcarsku. Jedenáctidélková cesta z Bongardu a Gruberu se stala extrémní klasikou v Alpách a vysoce ceněným projektem v mezinárodní lezecké komunitě. V létě před otevřením cesty se Xaver Bongard už dostával do novin: jako první vylezl na The Grand Voyage (VII 5.10 A4+; WI3), cestu na 6 286 m vysoké věži Great Trango Tower v Pákistánu. Dosud byla považována za nejobtížnější big wallovou cestu ve vysokých horách.

Jen rok po prvním výstupu na Crack Baby však Bongard zemřel při base jumpingu v Lauterbrunnenu. Dodnes má řadu obdivovatelů. Jedním z nich je tehdy mladý začínající alpinista Stephanf Siegrist, který k 30letému mentorovi a příteli vzhlédl. Siegrist ve svém novém filmu vezme Michaela Grubera zpět do Breitwangflue, aby vzdal hold Bongardovi. Jde o Gruberův první pokus na trase od prvovýstupu před 30 lety. Pro tuto příležitost oba použili část původního vybavení.

Mario Heller je vášnivý horolezec, pilot paraglidingu, filmař a fotograf ze Švýcarska. Neustále hledá nové a zajímavé výzvy, ať už jde o posouvání svých limitů na místních skalách, hledání nových lezeckých a létajících dobrodružství ve svých domovských horách nebo odvážné výstupy v alpském stylu v daleké Patagonii. Kombinace jeho vysokých dovedností a bezmezného charisma dělá z Maria cennou součást každého týmu.

Mario Heller