Alena Konečná – Nejúspěšnější česká freediverka

Jsem reprezentantka ČR ve freedivingu v takzvaném nádechovém potápění. Už jako malá jsem závodně plavala a po skončení plavecké kariéry jsem byla ponořena do hlubin moří a oceánů. Freediving jsem si zamilovala natolik, že jej provozuji již 16 let.
Nejdůležitější je pro mě splynutí s přírodou, volnost pohybu. Freediving není jen o světových rekordech a o tom potápět se podél lana dolů a nahoru. Nádherné je zadržet dech na pár minut, potopit se do hlubin a užívat si v klidu tu neskutečnou podmořskou krásu.

Mým největším úspěchem je vytvoření světového rekordu roku 2016 v konstantní váze bez ploutví kdy jsem se potopila do 60 metrů. I přesto, že můj osobní rekord v tu dobu činil 65 metrů.

V letech 2012 a 2016 jsem se stala mistryní světa v disciplíně konstantní váha bez ploutví. Zároveň také vícemistryní světa v disciplíně konstantní váha s ploutví a free imersion.

Co je freediving?

Nádechové potápění, známé též jako freediving je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu, kterou potápěč nadechne nad hladinou. Rekreační nádechové potápění je oblíbeným relaxačním sportem, většinou se pro něj užívá název šnorchlování. Soutěžní nádechové potápění se rozděluje na disciplíny bazénové a hloubkové. Bazénové se dále dělí na statickou apnoi, kde se hodnotí čas, po kterou závodník vydrží pod vodou a dynamickou apnoi, kde se hodnotí vzdálenost uplavanou pod vodou. V hloubkových disciplínách se hodnotí dosažená hloubka.

Konstantní váha (CWT/CNF) – Potápěč do hloubky sestupuje a následně vystupuje podél lana pouze za pomocí ploutví, monoploutve nebo bez ploutví. Dotknutí se lana či přitahování k lanu více než jedenkrát znehodnocuje výkon a odhození zátěže je zakázáno. Měří se maximální hloubka, kterou takto sportovec dosáhl.

Free immersion (FIM) – Potápěč do hloubky sestupuje a následně vystupuje podél lana pouze za pomocí ručkování. Ploutve jsou zakázány a není povoleno ani odhození zátěže. Měří se maximální hloubka, kterou takto sportovec dosáhl.

FOTO archiv Aleny Konečné

Alena Konečná v Gejzíru ČT

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10805121298-gejzir/217562235000030/obsah/599229-potapecka-alena-konecna

Rozhovor pro časopis Marie Claire

https://www.marieclaire.cz/alena-konecna-kdyz-si-me-more-rozhodne-nechat-tak-si-me-necha

Oficiální web Aleny Konečné

https://face21.wixsite.com/alenakonecna

Oficiální Facebook Aleny Konečné

https://www.facebook.com/alenafreedive/