Úvod | Mezinárodní festival outdoorových filmůmapa stránekÚvod| Festival| Filmy| Spolupořadatelská města| Partneři| Podpora 2016| Záštita 2016| TV NOE| Archiv|
1. ročník 2003   ▶ 2. ročník 2004   ▶ 3. ročník 2005   ▶ 4. ročník 2006   ▶ 5. ročník 2007   ▶ 6. ročník 2008   ▶ 7. ročník 2009   ▶ 8. ročník 2010   ▶ 9. ročník 2011   ▶ 10. ročník 2012   ▶ 11. ročník 2013   ▶ 12. ročník 2014   ▶ 13.ročník 2015   ▶


PAVEL KADLÍČEK - EXPEDICE PATAGONIABIKE

Krátká promo video ochutnávka K besedě, kterou budete moci v rámci široké nabídky doprovodných programů navštívit na letošním ročníku festivalu ve Zlíně. Ke shlédnutí zde.

22.7.2016

Klára Kolouchová - BC: sněhulák a lavina

Už je to týden, co jsme byli nuceni se předčasně vrátit z našeho vrcholového pokusu. Spousta času na přemítání - co kdyby, proč, co teď, co dál. Už jsme smíření s tím, že se hora zkrátka rozhodla jinak. Proti větru přes 40km/h se ve výšce nad 8.000m nedá bojovat. Přitom zespodu to vypadá úplně nevinně - jen jemný obláček se vznáší nad špičkou hory, jinak nádherný, slunečný, byť mrazivý den.

Dny v BC začínají postupně splývat, každodenní rituály však zůstávají stejné. Pomocník v kuchyni se mě každé ráno snaží probudit už v 8 hodin, když stepuje před stanem a lámanou angličtinou říká: „KÁRÁ, wake up, breakfast ready…“ Větu zopakuje asi 3x, a pak smutně odejde. Podávají se vajíčka se slaninou. Já s čepicí přetaženou přes oči vydržím ve spacáku ještě hodinku a mezi 9:30 a 10 hodinou už na mě čeká můj oblíbený ovocný kompot s cornflakes a kafe. Když nelezu, preferuju sladkou snídani.

A když už jsme u těch rituálů resp. tradic – ani tady – na K2 – nesmí chybět sněhulák! Kluci z kuchyně obětovali mrkev a dvě chilli papričky, a tak jsem se svým exemplářem s přehledem smetla konkurenci a vyhrála. Docela se poved, ne?

Každopádně dnešní poklidné dopoledne oživil pád docela masivní laviny na cestě přes Cassin, kousek nad BC. Podívaná neuvěřitelná…, a tak jsme stále zde a stále sledujeme počasí. Ze Švýcarska nám meteorolog dle složitých propočtů a sofistikovaných modelů posílá své predikce a nám nezbývá, než mu věřit, doufat a čekat.

Ozvu se, až vyrazíme. Ahoj Klára! :)

zdroj: www.klarakolouchova.cz

21.7.2016

Klára Kolouchová - Počasí nám vystavilo stopku

Původně vlídného počasí se kromě nás rozhodlo využít i několik dalších expedic. Jakákoli příležitost k výstupu se počítá. Včera jsme se ale všichni museli pokorně vrátit zpět do základního tábora. Monzunové počasí přišlo o něco dříve, a když se ke sněžení přidal i nepříjemný vítr, podmínky neumožnily pokračovat dál z C3 k vrcholu. V tuto chvílí sledujeme vývoj počasí již z bezpečí BC a čekáme na další příznivé okno. Sil máme dost a doufáme, že nám majestátní K2 dá ještě jednu šanci.zdroj: www.klarakolouchova.cz

14.7.2016


Klára Kolouchová - Lezeme!


Předpověď počasí se změnila a operativně jsme se rozhodli, že se pokusíme v rámci nového okna o výstup. Včera jsme vystoupili úspěšně do C1, dnes pokračujeme do C2. Plánovaný den útoku na vrchol je 14/7. Zatím sněží, ale počasí by se mělo v následujících dnech zlepšovat. Držte nám palce!zdroj: www.klarakolouchova.cz

11.7.2016


Jiří Kráčalík - Část léta tráví na Špicberkách, kde žije 3500 ledních medvědů


Ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se momentálně nachází na Špicberkách. V krátkém rozhovoru zde se dozvíte zda-li umí střílet na medvědy:).

11.7.2016

Filmy pro XIV. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů odhaleny!

Právě jsme zpřístupnili profily filmů pro letšoní ročník. Najdete v nich vždy pár základních informací o snímku a krátký popis. U řady filmů najdete také trailer. Opět je pro Vás přichystáno mnoho krásných outdoorových filmů. Tentokrát z jednadvaceti zemí světa. Nu můžete posoudit sami klikem v menu nahoře na "Filmy", nebo tu.

8.7.2016

Klára Kolouchová - Zpátky v BC!

Dle plánu jsme v neděli v 7 ráno vyrazili zpět do našeho hlavního útočiště. Poslední noc v C2 byla nekonečná – skoro jsem nespala a očima jen podpírala stan zmítaný poryvy větru. K2 se chtěla evidentně předvést. Hlava mně třeštila, jídlo nešlo skoro vůbec (vlastně téměř po celý dvoudenní pobyt v této výšce), a tak jsem litry vody alespoň pokorně zapíjela aspirin po aspirinu.

Konečně tedy sestup. Byla jsem hodně zesláblá, a tak vidina teplého jídla v BC od Anthonyho, našeho výtečného anglického kuchaře, mě převedla i přes obávaný House of Chimney mezi C1 a C2. Ten úsek je pěkná potvora a obzvláště v tom fučáku nesmíš udělat chybu. Cesta dolů je výrazně rychlejší – je to hodně prudký, mixovej terén – přesto ale žádná pohoda, vlastně zatím nic tady nebylo úplně zadarmo. Jak jsem psala minule – Mark z naší skupiny už to vzdal, včera odletěl helikoptérou do Skardu. Dneska to zabalila i „nabušená“ Britka z vedlejší skupiny, kterou sponzoroval Red Bull.

Nyní je ale vše ošklivé prominuto a zapomenuto. Užívám si několika poklidných „rest days“ a ke štěstí mi stačí strašlivě málo. Najedená, zabalená ve spacáku ve vlastním stanu, s vyčištěnými zoubky (holt máma zubařka se nezapře), nakrémovaná od Justa, vykartáčované vlasy… Zítra navíc sprcha, a když vykoukne sluníčko – dojde i na mytí vlasů. Prostě pořád se něco děje a já se už zas těším nahoru…zdroj: www.klarakolouchova.cz

5.7.2016

Trailer k filmu The Elements

Shlédněte zbrusu nový trailer na The Elements. Film o třech lidech a třech extrémních sportech bude jednou ze světových premiér na letošním festivalu. Režisér Tomáš Galásek patří mezi domácí špičku žánru. Pro shlédnutí traileru klikněte na obrázek níže.1.7.2016

Taneční skupina Puls

Dostali jsme pozvání do Opavského divadla na přehlídku choreografií taneční skupiny Puls. Některá z vybraných vystoupění zvítězila v celorepublikové soutěži a taneční skupina také bodovala na mistrovství světa. Máme se tedy na co těšit!

Připomínáme, že vystoupí na letošním slavnostním zahájení festivalu 7. října v Domu kultury města Ostravy a 10. prosince v Lucerně na jeho slavnostním zakončení.

30.6.2016


Klára Kolouchová - Aklimatizace naostro

Dnes zahajujeme hodně důležitou fázi naší cesty vzhůru. Tělo dostane trochu zabrat a v rámci rotace si ochutná sedmitisícovou výšku a pozná se konečně s horou, aby se pak zpátky v relativním bezpečí Base Campu zase srovnalo a snad i zocelilo, jak předpokládá aklimatizační rituál.

Už samotný nástup do ABC (Advance Base Camp – předsunutý základní tábor), kde hodláme přespat dvě noci, vede přes zrádný ledopád s četnými trhlinami, a to bude hodně těžké kličkování. Třetí noc plánujeme v C1 - výškovém táboru v 5.800 metrech a následné dvě noci pak v C2 - ve výšce 6 600 m n.m. Vynáška do C3 snad bude pomyslnou třešínkou na dortu; bude splněno a my pomažeme zpátky do Base Campu.

Beru si nahoru satelitní telefon a dám vědět, jak postupujeme. Zatím se cítím dobře. Slušné počasí má tak akorát vydržet, než sestoupíme zpátky do základního tábora, kde pak plánujeme týden odpočinku.

Pilot Petr vykouzlil náhradního drona a je odhodlán vystoupat až do C1, kde jej vypustí. Tam se naše cesty rozdělí, výš zatím nepomýšlí, zarotuje si zpátky do BC :).

Tentokrát můžete zhlédnout i pár krátkých videií přímo z K2: Klára pro ČT, Muly, ObřadK2 Daylight.

zdroj: www.klarakolouchova.cz

29.6.2016

Pořady pro volný čas o prázdninách

V létě bývá více času na outdoor, ale někdy neuškodí i trochu lenošit:). Pro takové chvíle se hodí odpočinkový pořad V pohorách po horách vysílaný na TV NOE i o prázdninách. V nejbližší době bude odvysílán díl věnovaný Kunětické hoře a polabí - Čtvrtek 30.6. 18:50 a Pátek 1.7. 16:45. Můžete však zvolit i libovolný díl z archviu I. série, II. série, III. série.

Rozhovory s dalšími inspirativnímimi lidmi můžete zhlédnout v rámci série Outdoor films. Pozvání přijal fotograf přírodních krás Alfred Kzemieň. Na obrazovkách ve čtvrtek 30. června v 16:25 a v pátek 1. července v 22:30. Bude odvysílána i repríza pořadu s Richardem Konkolskim s podtitulem Kdo se bojí nemá na moři co dělat - Sobota 9.7. 20:00, Neděle 10.7. 13:10, Úterý 12.7. 10:20, Čtvrtek 14.7. 16:20, Sobota 16.7. 0:15. I pořad Outdoor films naleznete v archviu TV NOE. Odkazy naleznete zde.

28.6.2016

Schůzka s čestným hostem Pavolem Rajtárem

Minulou neděli proběhla schůzka s naším čestným hostem Pavolem Rajtárem v Tatranské Lomnici. Bylo to velmi příjemné setkání. Legenda Slovenského a mezinárodního skialpinismu má pro Vás letos v rámci festivalu v kině ART přichystanou besedu s čtyřiceti minutovým filmem z nedávné historie.

27.6.2016

Klára Kolouchová - Jsme tady! Base Camp!

Tři únavné dny v letadle, a konečně jsme v Pákistánu. Dva dny ve Skardu jsou odpočinkové, loučíme se s civilizací a následný den testujeme kvalitu postarších pákistánských komunikací v postarším vyklepaném jeepu cestou necestou do Askole. S motorizací jsme definitivně skončili, je čas protáhnout nožky a otestovat připravenost našich těl.

Sedm dnů treku pro „starší a pokročilé“ nás zdravě nažhavilo. Pákistánské hory jsou úchvatné a syrové, krajina je evidentně nedotčená jakýmkoli lidským zásahem. Údolím nikoho jsme proťapali více než 120 km s převýšením 2.500 m, teplota přes den překračovala 35°C, všudypřítomný prach se lepil na naše zpocená těla, plíce dostávaly hodně zabrat. Až když jsme se přehoupli přes 4.000 m n.m. na ledovcovou morénu, mohli jsme se konečně nadechnout svěžího vzduch. S nastoupanou výškou jsme současně vstoupili do prvního aklimatizačního cyklu a dechu se nám zase nedostávalo. Závěrečný sedmý den treku nás přivítal první sněhovou nadílkou, královna hor přes nás rozprostřela svůj bílý závoj a my pod ním konečně doputovali do základního tábora pod K2.

Když zrovna nechumelí jako teď, koukáme na vrcholky K2 a Broad Peaku, mezi kterými máme postavený náš „base camp“ – základnu pro dalších pár týdnů. Najednou jsme uprostřed obrovských hor a snadno zapomínáme na předchozí prašnou a upocenou trekovou ouverturu ve 40°C. Teď společně sedíme ve velkém expedičním stanu, krčíme se v několika péřových vrstvách a prsty přimrzají ke klávesnici iPadu. Jsme ale strašně spokojení. Poprvé jsme viděli K2 na vlastní oči a Země se přestala točit.

Jinak už máme vybaleno a každý si ve svém stanu začíná psát nový příběh #K2. Zítra konečně nebudeme vstávat ve čtyři ráno (jak jsme honili čas při treku) a nepošlapeme ani přes ty vlastním potem zbrocený zaprášený kameny. Je pohoda! Až na Petrův dron made in China – který patrně ucítil blízkost čínských hranic, kde mu řídký vzduch vystavil stopku. Byl to supr kamarád, ale show must go on! Pokud by to byl jediný „úlet“ na naší cestě, bylo by to moc prima!

Zpráva a foto přejaty z webu www.klarakolouchova.cz24.6.2016

Druhou zprávu od Kláry přinášíme hnedle po té první a to s čtyřdenním zpožděním. Další zprávy už budeme zvěřejňovat hned:)

Právě jsme na konci druhého dne treku do základního tábora pod druhou největší horu světa, K2. Máme za sebou asi třetinu cesty, tedy zhruba nějakých 40 kilometrů, dalších 80 je před námi. Počasí nám přeje, respektive přes den je velké horko, kolem 35 stupňů a extrémně prašno. Zítra již vstoupíme na ledovec Baltoro. Čeká nás brzký budíček ve 4 hodiny ráno, abychom již kolem páté mohli vyrazit na prý nejnáročnější část treku. Spolu s naší expedicí je tu i další 7 členný mezinárodní tým, společně s 300 pákistánskými nosiči. Tak zatím ahoj, příště už z base campu!

Zpráva a foto přejaty z www.klarakolouchova.cz

23.6.2016


První dojmy z Pakistánu od Kláry Kolouchové a Petra Jana Juračky

Je to neuvěřitelné! Ten moment, na který jsme více jak půl roku čekali, je tu. Skardu, Pákistán. Na samotném úpatí pohoří Karákóram posedáváme v místním hotýlku a pomalu se seznamujeme s členy další výpravy, která sem dorazila společně s tou naší. Dáváme se dohromady po cestě, přebalujeme batohy, plánujeme, zkoušíme techniku, sušíme vybavení, pijeme hektolitry vody a cucáme pastilky proti bolení v krku. Zatím to vypadá, že se sešla fajn partička. Kanaďan, Američani, Japonci a nakonec i ten podivínský Holanďan vypadají jako zkušení a otevření lidé. Tři z nich před měsícem stanuli na Everestu a těší se i na druhý nejvyšší vrchol planety, onu vysněnou K2. Genius loci je nepřehlédnutelný. Stačí na chvíli posedět ve vestibulu hotelu, kde se všichni střetáváme u wifi routeru jako divoká africká zvěř u napajedla. Vedle sedící Pákistánec se k nám s úsměvem otočí: „Slyšel jsem, že jste z Čech! To je skvělé! Češi jsou fajn, Josef Rakoncaj, Josef Nežerka nebo ten veselej, no ten s tím culíkem, Mára Holeček! Můžu jim po Vás poslat nějaké dárky?“

Dnes máme volný den. Nakoupili jsme ve městě pár drobností, Petr se nechal obřadně ostříhat, risknul i oholení břitvou, Klára si dala svoji patrně poslední zmrzlinu v civilizaci. Nicméně právě začíná Ramadán, takže jí nezbylo, než ji jíst nenápadně z obalu, aby to nikdo neviděl. Zítra se přesuneme do Askole, jedné z posledních vesnic na cestě, kam ještě dojedeme autem, a pak už konečně po svých. Budeme už mimo signál operátorů a internetu, ale věříme v omezené spojení satelitním modemem. A těšíme se. Čeká nás trek, kterým prošli takřka všichni Ti, kteří se o K2 kdy v minulosti pokusili, a to včetně prvních Italů, kteří v roce 1954 stanuli na jejím vrcholu. Ostatně, mají tady i malé a rozkošné muzeum. Příběh začíná!!


Klára a Petr

Zpráva a foto přejaty z www.klarakolouchova.cz


22.6.2016


III. EVROPSKÝ CYKLISTICKÝ PIKNIK NA TROJMEZÍ SE VYDAŘIL

V sobotu 18. června 2016 se uskutečnilo na pomezí tří států ČR, SR a Polska již třetí mezinárodní cyklistické klání. Účastníci projížděli na kole vybrané trasy vedoucí přes tři země skrz obce Hrčava v Česku, Istebna v Polsku a Čierné na Slovensku. Partnery projektu byly zmíněné obce, informační centra a rozhlasové stanice radio Katowice, radio Regina, a také náš festivalový partner Český rozhlas Ostrava, který nás na tuto akci pozval. Na snímku vidíte náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ivana Strachoně a starostu Hrčavy Petra Staňo u rozhlasového stánku, kde byl po celou akci k dispozici manažer komunikace ČRO Daniel Martínek.20. 6. 2016


HLAVNÍM HOSTEM FESTIVALU JE KLÁRA KOLOUCHOVÁ (POLÁČKOVÁ)

Jednou z novinek na MFOF 2016 je hlavní host. Prvním bude Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala v roce 2007 himálajský Mount Everest.

Právě v těchto dnech se nachází v Pakistánu, kde se pokusí o výstup k vrcholu jedné z nejnebezpečnějších hor světa K2. Na našem webu, a také na našem facebooku budete moci sledovat zprávy přímo z místa.

Klára je rodilý Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat - žít. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost - nebo síla?!


16.6.2016
XIV. MFOF 2016 - PŘIHLÁŠKY FILMŮ Z JEDNADVACETI ZEMÍ SVĚTA


Právě jsme ukončili přihlášky na letošní ročník festivalu. Můžete se těšit na filmy z jednadvaceti zemí světa. Zde je jejich seznam:

Albánie, Argentina, Austrálie, Česká Republika, Finsko, Francie, Gruzie, Irsko, Itálie, Kanada, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, USA, Velká Británie.

13.6.2016
KAMČATKA - NA KONEC SVĚTA DO PEKLA I RÁJE

Cestopisný komponovaný pořad Jiřího Kráčalíka (film, foto, hudba, slovo) v kinosále KC Frýdlant n.O. ve čtvrtek 9. června v 18 hodin.

Činné vulkány a ledovce v atraktivní části Ruska, místní flóra a fauna, život místních obyvatel. Přijměte pozvání do těchto odlehlých končin naší planety, nechte se okouzlit krásou Kamčatky, nazývané též poloostrovem ohně a ledu.

Více informací o pořadu zde.6.6.2016

PREMIÉRA NOVÉHO DÍLU OUTDOOR FILMS

V sobotu 28. 5. 2016 bude ve 20 hodin odvysílána premiéra již 49. dílu pořadu Outdoor Films s Janem Šťovíčkem s podtitulem Outdoor je mou zábavou i životem.

Ačkoli Jan Šťovíček zastává všeobecný světonázor, že „veškerý optimismus je pouhý nedostatek informací“, působí na své okolí spíše stimulativně, což někdy hraničí až s patologickou hyperaktivitou. K jeho nejoblíbenějším činnostem patří lyžování, snowboarding, rafting a nejen divoká voda obecně na všech známých typech plavidla od kajaku po trajekty, lezení po skalách a po horách, orientační a jiné běhy, zkrátka univerzální typ, co dělá všechno a neumí nic. Uvedené outdoorové aktivity pak za mrzký peníz provádí i jako sportovní instruktor a průvodce pro cestovní kanceláře, zejména rafting a VHT.
Protože život ale není jen zábava, předvádí dílčí pokusy o seriózní práci jako saniťák, či chcete-li zdravotnický záchranář u rychlé záchranné služby středočeského kraje.


26.5.2016

KRÁSY IRSKA V PLANETÁRIU OSTRAVA

Další z řady komponovaných pořadů Jiřího Kráčalíka v Planetáriu Ostrava ve čtvrtek 26. května v 18:30 láká na přírodu, flóru a památky Irska. Podívate se však také do jižní Anglie a Walesu.

Rezervace možná zde.20.5.2016

NOVÝ ČLEN POROTY LUDVÍK KLEGA

Režisér, producent, majitel firmy Studio ForTel, film-video. Narozen: 19.4.1950. V roce 1981 absolvoval Akademii múzických umění v Praze, studijní obor Filmová a televizní dokumentární tvorba. Poté pracoval v ČT Ostrava. Po celou dobu působení v ostravském studiu režíroval mnoho publicistických a dokumentárních filmů. Například dokumenty o významných osobnostech, památkách atd. K ním konkrétně patří tyto filmy a cykly: Nedokončená, Výpověď osamělého pěšáka, Zpívající učitelé, Zdravotnícké seriály: Aby nohy nebolely, Pozor úrazy, O zdraví, Dokumentární cykly: Urbanita, Malý průvodce po velkých památkách, Přemyslovský palác, Osudové okamžiky, Toulavá kamera, Zapomenuté výpravy, Vodácké putování s Lukášem Pollertem, Zatopené osudy. V roce 1993 založil firmu Ludvík Klega – Studio ForTel film-video. Firma se zabývá komerční činností ve filmovém a televizním oboru. Spolupracuje se studiem ČT v Ostravě. V roce 1993 ve své firmě produkoval v koprodukci s ORF velký dokumentární seriál o české šlechtě „Hrady a zámky, bílá místa naší historie. Byl zároveň spoluscénáristou a režisérem. Seriál byl uveden v České televizi, ORF a v německy mluvících televizních stanicích v Evropě. Od roku 2004 členem mezinárodní poroty festivalu Eko Top film Bratislava. Úspěchy a ocenění: 1986 – Uznání Vládní a populační komise za film „Vždyť děti nesmějí plakat“, 1987 – Akademia film Olomouc – cena okresní mírové rady za film „Kyvadlo“, 1989 – Akademia film Olomouc – Cena filmového klubu za film „Přemyslovský palác“, 1989 – Mezinárodní festival filmů a televizních pořadů Eko-film – Cena ústřední rady odborů za film, „Cena uhlí“, 1992 – Festival Edukatio – cena za seriál Urbanita, 2001 – zařazen do světové encyklopedie Hübnerovo Who is Who, 2005 – Festival Outdoorových filmů – zvláštní cena poroty za film „Ledovou stěnou Eigeru“, 2006 – Festival Outdoorových filmů – zvláštní cena poroty za film „Makalu“.19.5.2016

ACONCAGUA 6964 m.n.m. (ARGENTINA) - BOJ O PŘEŽITÍ

Přijďte do malého sálu Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm příští úterý 17. května 2016 v 19 hodin na komponovaný pořad (film, foto, hudba, beseda) Jiřího Kráčalíka. Expedice s cílem vystoupit na nejvyšší vrchol amerického kontinentu se ocitla pět dní v pasti. Zastihlo ji pověstné Viento Blanco – smrtící vichřice. U tohoto pořadu nebudete jen bojovat o přežití, ale poznáte i krásy And, přírodu a hlavní město Argentiny – Buenos Aires.

Stránky místa konání s podrobnými informacemi naleznete zde.13.5.2016

NA MFOF 2016 VYSTOUPÍ "ELIS"

Na slavnostním zahájení festivalu 7. října 2016 v Ostravě a slavnostním zakončení 10. prosince 2016 v Lucerně Praha vystopí Elis a Dalibor Mrázovi.12.5.2016

JIŘÍ KRÁČALÍK - 3700 KILOMETRŮ NAMIBIÍ

Komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka o této pozoruhodné africké zemi tentokrát v Kulturním centru Frýdlantu nad Ostravicí ve čtvrtek 12. května v 18 hodin. Navštívíme poušť Namib, skalnaté hory Spitzkoppe, kmen Himbů a safari Etosha. Vstupné 50 Kč. Detaily o místě konání k nalezení na oficiálních stránkách zde.9.5.2016

SLUŠIVÁ ČEPIČKA PRO OCENĚNÉ FILMAŘE OD FIRMY PINGU

Mezinárodní festival outdoorových filmů by nebyl možný bez podpory našich partnerů. Díky partnerovi PINGU loni ocenění filmaři obdrželi mimo jiné i krásné lyžařské čepice speciálně vyrobené pro náš festival s logem Outdoor Films a PINGU. Tu si oblíbil i náš nový produkční Marek Pilný a nosí ji v kanceláři, i když je venku už 20 stupňů celsia:). Tuhle slušivou čepičku budou moci nosit i ocenění filmaři na XIV. ročníku MFOF.OZVĚNY MFOF V KVĚTNU

Tento měsíc jsme z archivu vybrali filmové "lahůdky" Emergeride (Nicolas Bossard), Skoky Víry (Milan Formánek) a Okamžik Radosti (Jan Špáta). Promítány budou 12. května v 15:00; 17:00 a 19.30 hodin v Domě kultury města Ostravy. Další podorobnosti a rezervace vstupenek možná zde.TV NOE SLAVÍ 10 LET VYSÍLÁNÍ

Tento pátek 29. dubna ve 20 hodin vysílá TV NOE živou talkshow k desátemu výročí své existence. Pozvání přijal mimo jiné ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík, který pro TV NOE uvádí pořady V pohorách po horách (odkazy na starší díly zde: I. série, II. série, III. série) a Outdoor Films (archiv zde). Diváci budou moci zavolat na telefonní číslo uvedené v živém vysílání a položit hostům otázku ohledně jejich pořadů.

TV NOE vysílá i na internetu živě zde.
VYSOKÉ TAURY V PLANETÁRIU OSTRAVA

Komponovaný pořad (slovo, film, foto, hudba) Jiřího Kráčalíka o jednom z nejvyšších pohoří Rakouska oplývajících neskutečnými přírodními krásami můžete zažít v Planetáriu Ostrava příští čtvrtek 28. dubna 2016 v 18:30 hodin. Navštvívíme největší Krimmelské vodopády, vystoupíme na třítisícovky, budeme trekovat pod nejvyšší horou Grossglockner a prohlédneme si také nejkrásnější muzeum Vysokých Taur. Rezervace vstupenek možná zde.


Petr Horký moderátorem XIV. ročníku MFOF

Moderování slavnostního zahájení a zakončení XIV. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se opět zhostí Petr Horký. Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 7. října 2016 v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Slavnostní zakončení bude letos 10. prosince 2016 v Lucerně Praha.2700 kilometrů Thajskem

Komponovaný pořad Jiřího Kráčalíka
(film, foto, hudba, slovo) se koná v úterý 19. dubna 2016 v 19 hodin v Městském kulturním středisku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Navštívíte nejen pralesy s pijavicemi, ostrovy a budhistické chrámy nejen v Bangkoku, ale dozvíte se také něco o pozoruhodném životě domorodců.

Detaily o místě konání k nalezení na oficiálních stránkách zde.
ROZHOVOR S JIŘÍM KRÁČALÍKEM O HIMALAYAN EXPEDITION TREKING - LANGTANG - ARMAGEDON

V Moravskoslezském deníku z 11. 4. najdete rozhovor s ředitelem MFOF o novém komponovaném pořadu.NOVÝ GRAFICKÝ STYL XIV. ROČNÍKU MFOF


Na letošní festivalové grafice pro web už se pilně pracuje. Už teď, ale na našich facebookových stránkách
zde představujeme aktuální grafický styl již XIV. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.


ACONCAGUA 6964 m.n.m. (ARGENTINA) - BOJ O PŘEŽITÍ


Přijměte pozvání do komorního klubu KZOJ ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 18 hodin na komponovaný pořad (film, foto, hudba, beseda) Jiřího Kráčalíka. Expedice s cílem vystoupit na nejvyšší vrchol amerického kontinentu se ocitla pět dní v pasti. Zastihlo ji pověstné Viento Blanco – smrtící vichřice. U tohoto pořadu nebudete jen bojovat o přežití, ale poznáte i krásy And, přírodu a hlavní město Argentiny – Buenos Aires.

Program komorního klubu s možností rezervovat si vstupenku naleznete zde.
HIMALAYAN EXPEDITION TREKING - LANGTANG - ARMAGEDON


V divadelním sále Domu kultury města Ostravy proběhne ve středu 13. dubna v 19 hodin komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka z trekové expedice do Himaláje, oblasti Langtang, která při ničivém zemětřesení zmizela z mapy světa! V pořadu jsou zakomponovány i hinduistické obřady krvežíznivé bohyně Kálí, nepálské pohřby, památky a život v Káthmandú. Nenechte si ujít jeden z nejžádanějších pořadů Jiřího Kráčalíka.

Více informací o pořadu a možnost rezervace vstupenky zde.OZVĚNY OUTDOOROVÉHO FESTIVALU - MOUNT ST. ELIAS

Ve čtvrtek 7. 4. bude v 15, 17 a 19.30 hodin v kině Art promítán film režiséra Geralda Salminy MOUNT ST. ELIAS. Dramatický a dech beroucí dokument sledující tři z nejlepších skialpinistů (Axel Naglich, Jon Johnston, Peter Ressmann) a jejich pokus realizovat na Mount St. Elias nejdelší lyžařský sjezd na světě. Trailer zde.


VÝJIMEČNOST SVANETIE VYNIKNE VE FRÝDLANTU NAD OSTRAVICÍ

O kouzlu SVANETIE povypráví v rámci cestopisného komponovaného pořadu (film, foto, hudba, slovo) Jiří Kráčalík v Kulturním centru Frýdlant nad Ostravicí. Ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů představí všem příchozím úchvatnou scenérií jižního Kavkazu a nezapomene ani na zajímavosti o známých horách, jako například Ušba (4710m) nebo Šchara (5193m). Během pořadu dokonce získají přítomní pocit, že se ocitli také v tamních kouzelných středověkých vesnicích. Pořad s názvem KOUZLO SVANETIE - GRUZIE začne v Kulturním centru Frýdlant nad Ostravicí v pondělí 4. dubna v 18 hodin.JIŘÍ KRÁČALÍK PŘIPRAVUJE DALŠÍ KOMPONOVANÉ POŘADY

Oblíbené komponované pořady (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka pokračují také v letošním roce. Seznam dosud potvrzených akcí zde:

31. 3. v 18.30 hodin: Planetárium Ostrava – Banát
4. 4 v 18 hodin: Frýdlant nad Ostravicí – Svanetie
13. 4. v 19 hodin: Dům kultury města Ostravy – Himálaj
14. 4. v 18 hodin: Komorní klub KZOJ (Ostrava-Jih) – Aconcagua
19. 4. v 19 hodin: Frenštát pod Radhoštěm – Thajsko
28. 4. v 18.30 hodin: Planetárium Ostrava – Vysoké Taury
12. 5. v 18 hodin: Frýdlant nad Ostravicí – Namibie
17. 5. v 19 hodin: Frenštát pod Radhoštěm – Aconcagua
26. 5. v 18.30 hodin: Planetárium Ostrava – Irsko
9. 6. v 18 hodin: Frýdlant nad Ostravicí – Kamčatka
30. 6. v 18.30 hodin: Planetárium Ostrava – Řím
22. 9. v 18 hodin: Komorní klub KZOJ (Ostrava-Jih) – Svanetie


ČESKÝ BANÁT OČIMA JIŘÍHO KRÁČALÍKA

Další z řady komponovaných pořadů (film, foto, hudba, slovo) v Planetáriu Ostrava se koná ve čtvrtek 31. března v 18:30 hodin. Tentokrát s Jiřím Kráčalíkem navštívíme kouzelné a rázovité české vesnice jižního Rumunska v oblasti Banátu. Setkáme se s českými krajany, obhospodaříme políčka vesnic Svatá Helena, Gernik, Rovensko...3700 KILOMETRŮ NAMIBIÍ

Přijďte na komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka o této pozoruhodné africké zemi do Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm ve středu 23. března v 19 hodin. Navštívíme poušť Namib, skalnaté hory Spitzkoppe, kmen Himbů a safari Etosha. Vstupné 50 Kč. Detaily o místě konání k nalezení na oficiálních stránkách zde


POKRAČUJE NATÁČENÍ POŘADU OUTDOOR FILMS...

Legendární český horolezec Jan Červinka a filmař Miroslav Haluza budou dalšími hosty oblíbeného pořadu Outdoor Films na TV Noe, který připravuje Jiří Kráčalík. Natáčení proběhne ve středu 9. března. Diváci se posléze dozvědí řadu zajímavostí ze života účastníka první oficiální československé expedice do Himálaje. Brněnský filmař M. Haluza zase povypráví o svých posledních snímcích, z nichž mnohé získaly ocenění na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů.
Starší díly pořadu Outdoor Films můžete zhlédnout zde   


VYPRODANÝ HOROBÁL ROZZÁŘIL FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Už po třiadvacáté se do Frenštátu pod Radhoštěm sjeli milovníci dobrodružství, dálek a adrenalinu, aby se společně podělili o své zážitky při cestovatelských besedách. Ty probíhaly v prostorách Domu kultury a frenštátského kina v pátek 12. a v soboru 13. února 2016. Skvělé prezentace zážitků ze svých cest si připravily takové osobnosti, jako jsou horolezec Leopold Sulovský, cyklocestovatel Martin Stiller nebo cestovatel Pavel Ševčík.
Díky těmto i jiným cestovatelům navštívili účastníci besed Aljašku, Antarktidu, Grónsko, Spojené státy americké, Vietnam, ale také chorvatské pohoří Velebit, anebo beskydskou chatu Prašivá. Hlavní besedu o himálajském pohoří Langtang postiženém zničujícím zemětřesením, kterou vyvrcholil dvoudenní přednáškový maraton, si na sobotní odpoledne připravil Jiří Kráčalík. Sobotní večer poté patřil tradičnímu Horobálu. Ten byl letos dlouho dopředu vyprodán a nabídl skutečně nabitý program.
Horobál se po třech letech vrátil do Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. V nově zrekonstruovaném
velkém sále si společně užívalo bohatý program Horobálu téměř pět stovek návštěvníků. Po úvodní zdravici, kterou si už tradičně vzal na starost ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík, starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová a ředitel kulturního střediska Marian Žárský, se naplno rozjel našlapaný program. Ten se skládal z hudebních vstupů kapely Meteor z Prahy, DJ, Cimbálové muziky Radegast a jednotlivých exhibičních vystoupení.
„Jako první jsme si připravili pro účastníky Horobálu lezeckou soutěž. Přímo na pódiu jsme instalovali mobilní lezeckou stěnu. Bylo to napínavé a hodně rychlé. Nakonec si celkové vítězství v rychlolezení vybojoval Petr Kuchař. Tomu jsme jako cenu věnovali nové lano od společnosti Lanex,“ popsala dramaturgyně kulturního střediska Lenka Krestová.
Mezi skutečné zážitky letošního plesu cestovatelů patřilo dech beroucí vystoupení stepařek z tanečního souboru PULS z Opavy. Děvčata během večera předvedla dvě špičková taneční čísla. Tyto tanečnice si nápaditou a vtipnou choreografií i bezvadným provedením, dokonale získaly publikum. Navíc je nutno podotknout, že právě tato děvčata si v prosinci loňského roku přivezla 4. a 5. místo z mistrovství světa ve stepu. Bouřlivé ovace sklidili také muži. Členové skupiny L.E.A.D. parkour, kteří na tanečním parketu během své vynikající exhibice, před očima užaslých diváků předváděli neskutečné kousky. Na programu bylo přeskakování překážek i těl na zemi ležících dobrovolníků z řad návštěvníků Horobálu. Během celého večera servíroval hostům přímo u stolů v sále své kouzelnické kousky mikromág Karel Pomahač. Zatímco z pódia hlavního sálu zněla hudba 60. až 80. let, tak v konferenčních sálech hrál cimbál.
Nebyl by to ale Horobál bez bohaté tomboly. Té přesně o půlnoci předcházelo ještě půlnoční valentýnské překvapení, kdy byly s úderem půlnoci vyzvány všechny zamilované taneční páry k hromadnému objetí a ke společnému speciálnímu ploužáku. V závěru plesu, už v neděli o půl třetí ráno, zhodnotil Jiří Kráčalík celou akci: „Myslím, že tohle byl jeden z nejlepších ročníků. Besedy byly plné a Horobál parádní. Navíc nově opravený kulturní dům to celé hodně zvedl. Jsem moc rád, že tahle akce už dvacet tři roků, co ji společně s městem Frenštát pod Radhoštěm pořádáme, jde stále kupředu. Lidi se skvěle bavili, a to mě opravdu těší.“  
      

DENÍK INFORMUJE...

Moravskoslezský Deník přinesl 13. ledna rozhovor s ředitelem Mezinárodního festivalu Jiřím Kráčalíkem. Dozvíte se řadu zajímavostí...HLAVNÍ CENA PŘEDÁNA

Soutěžit s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů se vyplatí! Ze všech došlých vyplněných anketních lístků, které jste mohli najít ve spolupořadatelskch městech během celého MFOF 2015, jsme vylosovali držitele věcných cen a výherce předplatného časopisů s outdoorovou tematikou. Nejvíce štěstí se usmálo na Tomáše Kotka z Rychvaldu, který získal jízdní kolo od společnosti Author. Šťastnému výherci (na snímku vlevo) gratuluje a cenu předává ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík.
KAVKAZ OČIMA JIŘÍHO KRÁČALÍKA

Oblíbené komponované pořady Jiří Kráčalíka pokračují také v roce 2016. Ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů tentokrát připravil povídání o nejkrásnějších oblastech centrálního Kavkazu – Prielbrusie a Dombaj. V programu nebude chybět zmínka o tamních domorodcích a místní flóře a fauně. Rovněž se příchozí dozvědí zajímavosti o nejvyšší hoře Elbrus (5664 m). Komponovaný pořad (film, foto, hudba, beseda) s názvem EXPEDICE KAVKAZ začne 14. ledna v Planetáriu Ostrava v 18.30 hodin.


ROZEZNÍ SE FESTIVALOVÉ OZVĚNY...

Už ve čtvrtek 7. ledna začnou letošní první OZVĚNY MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU OUTDOOROVÝCH FILMŮ. Na programu v ostravském Kině Art budou čtyři snímky: Severní pól očima ufona (P. Horký), V divokých peřejích Colorada (M. Hýža), Cesta pod mrazivou hladinu Antarktidy (M. Hrdý) a Soumrak rybích pastí (S. Lichtag). Zájemci o tyto filmové outdoorové lahůdky mohou přijít do Kina Art v 15, 17 nebo 19.30 hodin.
OZVĚNY MFOF se budou konat každý první čtvrtek v měsíci, přičemž uvedeny budou ty nejlepší filmy z minulých ročníků festivalu. Více informací k lednovému promítání
zde.MFOF ZNÁ DRŽITELE CEN

Film Století Miroslava Zikmunda získal cenu Grand Prix v rámci třináctého ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.
"K tomu, aby se film povedl, potřebujete výjimečného hlavního hrdinu, film se musí podařit a musí se potkat v daném čase se svými diváky. Myslím si, že v tomto případě se tyto tři podmínky sešly," uvedl při přebírání ceny režisér filmu Petr Horký.
Dvě ocenění, a to Zvláštní cenu za amatérský film a Zvláštní cenu společnosti Student Agency, si z pražské Lucerny odnesl Karel Šindelář za snímek Life in New York. Cenu za celoživotní dílo v oblasti outdooru obdržel někdejší vynikající horolezec a účastník prvních československých expedic do Himaláje Jan Červinka. Celkem organizátoři rozdali 12. prosince v Kině Lucerna jednadvacet cen.
Součástí slavnostního zakončení letošního MFOF byl bohatý program s řadou kulturně-sportovních vystoupení. Své umění předvedli klavírista Dominik Fajkus, na elektrické housle zahrála Dona Michelle, o taneční číslo se postaral soubor Paul Dance z Jilemnice a Flatland show představili BMX jezdci Martin Dražil a Pavel Dort.
Mezi hosty se objevilo mnoho českých reprezentantů, jako například kajakářka Štěpánka Hilgertová, akrobatický pilot Martin Šonka, horolezci Marek Holeček a Klára Poláčková a nechyběl ani cestovatel Jiří Kolbaba. Moderátorskou taktovku pevně třímal režisér a cestovatel Petr Horký. Cenu Grand Prix předávala Dáša Havlová, majitelka paláce Lucerna.
Mezinárodní festival outdoorových filmů letos zavítal na rekordních osmačtyřicet spolupořadatelských adres, a to v České republice, Rusku a na Slovensku. Ve festivalovém osudí figurovalo celkem 102 filmů, z toho pětadevadesát bylo soutěžních a sedm nesoutěžních. Do třináctého ročníku MFOF se zapojili filmaři ze šestnácti zemí tří kontinentů.
"Je patrné, že kvalita outdoorových filmů rok od roku stoupá. Příjemně mě překvapily také mnohé české filmy, které byly prostě úžasné," zhodnotil stručně letošní ročník portugalský dokumentarista a režisér António Pedro Nobre, předseda poroty MFOF.VÝSLEDKY MFOF 2015

• A. dobrodružný a extrémní sportovní film – sporty v přírodě (mimo horolezectví a vodní sporty), lyžování, extrémní lyžování, horská kola, paragliding, speleologie atd.

1. místo: DVĚ MINUTY MÉHO ŽIVOTA (č. 82)
2. místo: FEW DAYS (č. 41)
3. místo: FYRST (č. 37)

• B. horolezecký a horský film – horolezecké sporty, expediční lezení, lezení v ledu, polární expedice, horská krajina, člověk a hory

1. místo: SEVŘENÉ HRDLO NA GERLACHU (č. 59)
2. místo: SASLONCH SUITE (č. 40)
3. místo: ŽÍT PRO VÁŠEŇ (č. 7)

• C. dobrodružný vodní sportovní film – rafting, vodácké sporty, kajaking, kanoistika, jachting, potápění, surfing, dálkové plavání a podvodní speleologie atd.

1. místo: BACK TO TEAHUPOO (č. 73)
2. místo: BIKE2BOAT NORWAY (č. 26)
3. místo: V RYTMU ŘEKY (č. 46)

• D. cestopisný film (filmy výhradně cestopisného charakteru nezařazené do kategorií A, B, C)

1. místo: NA KŘÍDLECH DIVOKÝCH KONÍ (č. 71)
2. místo: 10% AFRIKY (č. 34)
3. místo: TEPUI DREAM (č. 2)


GRAND PRIX

STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA (č. 33)

ZVLÁŠTNÍ CENA ZA ODVAHU PŘI NATÁČENÍ V EXTRÉMNÍCH PODMÍNKÁCH

KLANG DER STILLE (č. 60)

ZVLÁŠTNÍ CENA TV NOE

ALEGRIA - A HUMANITARIAN EXPEDITION (č. 24)

ZVLÁŠTNÍ CENA ZA AMATÉRSKÝ FILM

LIFE IN NEW YORK (č. 67)

ZVLÁŠTNÍ CENA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY


BRAZIL – EVERY DROP COUNTS (č. 29)


 zpět     domů     tisk


Všechna práva vyhrazena © 2014 OUTDOOR FILMS s.r.o. / realizace nextWEB