Úvod | Mezinárodní festival outdoorových filmůmapa stránek


Úvod| Festival| Filmy| Spolupořadatelská města| Partneři| Podpora 2016| Záštita 2016| TV NOE| Archiv|
1. ročník 2003   ▶ 2. ročník 2004   ▶ 3. ročník 2005   ▶ 4. ročník 2006   ▶ 5. ročník 2007   ▶ 6. ročník 2008   ▶ 7. ročník 2009   ▶ 8. ročník 2010   ▶ 9. ročník 2011   ▶ 10. ročník 2012   ▶ 11. ročník 2013   ▶ 12. ročník 2014   ▶ 13.ročník 2015   ▶


Tower před Novou Karolínou

Vy kdo míváte cestu přes Ostravskou Novou Karolínu jste možná už zaznamenali vysoký "tower" plakát MFOF 2016. Jsme zase o krok blíže festivalu!


24.8.2016

Madagaskar v pořadu Objektiv

Nedávno jsme zvěřejnili trailer k cestopisnému snímku Madagaskar: film, který málem nebyl Můžete se na něj podívat zde a film samozřejmě uvidíte na MFOF
 2016. Režisér Miloš Brunner se Madagaskaru věnuje již dělší dobu. Podívejte se na jeho reportáž do pořadu Objektiv zde.23.8.2016

K2 and the invisible footmen

Celé léto jsme s napětím sledovali pokus o výstup Kláry Kolouchové na horu proslulou svou nebezpečností - K2. Výstup zhatilo počasí. Hlavní, ale je, že se Klára vrátila v pořádku domů. Filmů o expedicích na K2 jste na MFOF již mohli vidět celou řadu. K2 and the invisible footmen, který letos uvidíte v šestnácti festivalových městech má však jiné ústřední téma. Věnuje se bezejmenným hrdinům - "pěšákům", tedy domorodým nosičům na druhém nejvyšším vrcholu planety.

Podívejte se na fotky ze zákulisí zde, a také na trailer zde.

22.8.2016
ČEZ EPP - Aplikace Pomáhej Pohybem

Mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem je nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem určovat, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ finančně podpořit. K dispozici pro Android, iOS a Windows Phone.

Ať už s telefonem běháte, jezdíte na kole nebo chodíte na procházky, svou aktivitou a energií vždy generujete body pro vámi vybraný projekt, který Skupina ČEZ prostřednictvím Nadace ČEZ finančně podpoří.

Video návod/tutorial ke zhlednutí zde. Veškeré další podrobnosti naleznete na http://www.pomahejpohybem.cz/

Skupina ČEZ je HLAVNÍM PARTNEREM Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

19.8.2016

Mohla být první Češkou, která zdolá K2, lavina ale rozhodla za ni.

V hospodářských novinách vyšel rozhovor s Klárou Kolouchovou. K přečtení zde.


18.8.2016

DIRTBAG - THE LEGEND OF FRED BECKEY VZNIKNE!

Nedávno jsme sdíleli zajímavý filmový projekt DIRTBAG na Kickstarteru. Přinášíme dobrou zprávu! Projekt získal potřebný finanční obnos a bude tedy realizován:). Ti kdo, jste ještě neviděli extended trailer, který má bezmála 10 minut se na něj můžete podívat kliknutím na obrázek níže.17.8.2016

FDB.CZ - PRO MILOVNÍKY OUTDOOROVÝCH FILMŮ

Na filmové databázi nedávno vyšel obsáhlý článek o MFOF 2016. Přečíst si jej můžete zde.

16.8.2016

FAN-TOM.CZ - MFOF 2016 V OSTRAVĚ

V sobotním vydání magazínu FANTOM vyšel článek věnující se letošnímu festivalu v Ostravě. Nově se mohou na festival těšit i v Ostravě-Michálkovicích. Díky tomu poběží festival v Ostravě (s přestávkámi) od 7. října do 5. listopadu 2016. Pro návštěvníky je kromě řady atraktivních filmů přichystáno mnoho zajímavých besed. Například s čestným hostem festivalu Pavolem Rajtarem, legendou extremního lyžování a nestorem horských vůdců, nebo beseda o pobytu na stanici brněnské Masarykovy univerzity J.G. Mendela na ostrově James Ross v Antarktidě s Pavlem Ševčíkem. Zmíněný článek si můžete přečíst i online zde.

FOTO: Pavol Rajtár15.8.2016

LEZEC.CZ - PREMIÉRA FILMU THE ELEMENTS S MÁROU HOLEČKEM

Na zmíněném webu byl nedávno uveřejněn článek o filmech na MFOF 2016. Přečíst si jej můžete zde.12.8.2016

MILOŠ BRUNNER - MADAGASKAR TRAILER

Právě k nám dorazil zbrusu nový film Madagaskar. Osobní snímek Miloše Brunnera si klade za cíl zachytit na kameru alespoň zlomek současnosti čtvrtého největšího ostrova světa.

Jak uvádí sám autor: Život na něm je naprosto odlišný od toho, co známe z našeho "moderního" světa. Přestože se mnoho rituálů a tradic doposud udržuje, otázkou je, jak dlouho ještě.

Trailer ke zhlédnutí zde.11.8.2016

PŘED DOMEM KULTURY MĚSTA OSTRAVY JIŽ VISÍ FESTIVALOVÝ BANNER

Slušivý MFOF 2016 banner už nyní visí před DKMO. Festival se blíží! Věříme, že i letos Vás nezklameme a najdete ve filmové nabíce své favority. Děkujeme za Vaší přízeň!10.8.2016

SRDCAŘ PETR HORKÝ

Na internetové TV stream.cz měl nedávno premiéru nový díl série Srdcaři s cestovatelem, režisérem, a také moderátorem letošního slavnostního zahájení a zakončení festivalu Petrem Horkým. Můžete jej zhlédnout kliknutím zde.

Naším mediálním partnerem je také jeho webcestovatelu.cz pro ty co cestují sami a nadrsno, i pro ty, kteří cestují třeba jen do práce a zpět domů, ale hlavu a srdce mají otevřené, a ten svět se jim tam vejde. Dostanete se na něj kliknutím na logo níže.

9.8.2016

KLÁRA KOLOUCHOVÁ - KARAKORÁM MARATON

Poslední ohlednutí - je tam! Krásná, majestátná, zahalená ve sněžném oparu, vrchol schovaný v bílých mracích. Asi aby nám to nebylo tak líto... Base camp pod K2 se letos naposled probouzí do hektického rána a loučí se s horolezci ze všech koutů světa. Po pěti týdnech sem opět dorazila karavana pákistánských nosičů z údolí, aby nám pomohla sbalit expediční propriety. Sezona skončila. A bilance? Již druhým rokem se nikomu nepovedlo dosáhnout vrcholu. Ale také se nikomu nic zásadního nestalo, všichni se vracíme domů!

Tak teď už jen "přeběhnout" těch 140km údolím přes ledovce nazpět do Askole, pak jeepem do Skardu, doufat v dobré počasí a následný přelet do Islámábádu.

A nebo, jak navrhnul náš liason officer, si to můžeme střihnout pres Gondogoro pas - prý výrazně kratší a krásnější varianta. Kdo by odolal?

Vyrazili jsme v 5 hodin ráno a nasadili mastňácké tempo, nejsme přeci žádní trekaři. První den prý bude na pohodu, druhý si trošku šlápneme (noční přechod sedla v 5.700m) a třetí to bude jen pár hodin do první vesnice, kde už nás budou čekat auta.

Auta nás opravdu čekala a my se s úlevou složili na zadní sedadla. Měli jsme toho dost, za tři dny jsme spali sotva 5hodin, zbytek jsme proběhli snad pres půl Karákóramu, tomu říkám stylové zakončení expedice. Apaticky sledujeme okolní krajinu, kaskadérské kousky našeho řidiče už nás nemůžou rozhodit. Za ty 3 dny jsme zvládli to, co trekařům trvá 10dní!

A odměnou nám je první v noc v hotelu - v opravdický posteli a s opravdickou sprchou!

Ahoj, Klára!
zdroj: www.klarakolouchova.cz

8.8.2016


FILMY MFOF 2016 NA FILMOVÉ DATABÁZI


Všechny outdoorové filmy, které uvdíte na letošním festivalu mají nyní své profily na fbd.cz díky velkému milovníku filmu Antonínu GARFIELD Růžičkovi. Děkujeme:)

5.8.2016

MFOF 2016 na www.cervenykoberec.cz

Festivalové a jiné zajímavé filmové novinky můžete sledovat na stránkách našeho partnera Červený Koberec kliknutím na logo níže.
4.8.2016

Petr Jan Juračka - K2 with a Drone: The World High Altitude Record 2016!

Koukněte na zbrusu nový film od Petra Jana Juračky (člen expedice Kláry Kolouchové) z K2. Petr bude mít na letošním festivalu hned dva krátké filmy Kamkoliv Chceš! a Drezína. Link na video zde.

3.8.2016


Luke Aikins - světový rekord skokem z výšky 7 620 metrů bez padáku


V sobotu v Simi Valley zmíněný parašutista přistál v síti o šíři 30x30 metrů a zapsal se tak do knihy rekordů. Článek a video zde.

31.7.2016

DIRTBAG - THE LEGEND OF FRED BECKEY

Sdílíme zajímavý filmový projekt právě probíhající kampaně na KICKSTARTERU. Na stránkách filmu je ke zhlédnutí rozšířený deseti minutový trailer. Bohužel pouze v angličtině, ale rozhodně stojí za to! Dozvíte se v něm, co to znamená žít jako DIRTBAG:).

Odkaz na stránky projektu zde.

29.7.2016

Klára Kolouchová - Game Over

Včera jsme se dobiti vrátili do základního tábora. Konečná, K2 nám ukázala svou ničivou sílu. Masivní lavina, kterou odstartoval pád séraku nad C4, neúprosně smetla celý 3. výškový tábor. A s ním všechny stany, zásoby jídla, kyslíku. V té době tam mělo být asi třicet lidí, naštěstí nebylo…

Smutek, zklamání? Jasně, více než šest týdnů dřiny a odříkání, a jako mávnutím proutku je po všem. Ale když jsem se dnes ráno probudila do nádherného slunečného dne, jako dělaného pro "summit push", došlo mi, jaké jsme měli sakra štěstí! Hora si nevybírá, ten sérak mohl spadnout stejně tak včera nebo dnes.

Jak mi dnes po snídani řekl zkušený horský matador Kari Kobler: "Tohle není kopec jako jiné osmitisícovky. Nemůžeš ho srovnávat s Everestem nebo Makalu. Tohle je jiná liga, dala jsi tomu vše, co jsi mohla, a můžeš být ráda, že jsi tady – nazpět a živá." Tvrdá slova, ale pravdivá.

Všem nám dochází, jakou jsme vlastně měli kliku a pomalu se přepínáme do módu "návrat domů". Hurááá! To je myšlenka, která byla po dobu expedice tabu. Zakázala jsem si myslet na to, co asi doma dělají děti, jaké by to bylo je k sobě přitisknout, jak se těším na sklenku dobrého vínka někde v pohodě na terase.

A najednou je to tady – reálně, hmatatelně. Základní tábor dostal novou podobu, vše se připravuje na velký přesun zpět do civilizace, čas přebalování, sušení, kompletace expediční výstroje a výzbroje, poslední praní i tolik potřebná sprcha.

Mám radost a jsem vděčná, že jsem to mohla zažít, být součástí tohohle nádherného dobrodružství, které ještě zdaleka nekončí!

Mějte se krásně, Klára

zdroj: www.klarakolouchova.cz

26.7.2016Filmy MFOF 2016 - Strana Udehe


V kategorii cestovatelských filmů se letos můžete těšit na ruský snímek režiséra Ivana Golovneva - Strana Udehe. Film, kombinující fikci s dokumentárními scénami, nás zavede do světa kmene Udehe, jehož populace již nyní klesla na 1490 duší...

Podle toho, jak lid Udehe vnímá svět, je vše, co přijde po smrti, lepší než to, co najdete na tomto světě. Z toho důvodu jsou lidé z kmene Udehe šťastní, když se mají odebrat do země mrtvých.

Trailer ke zhlédnutí zde.
26.7.2016

Klára Kolouchová - Kudy dál...?!

Sliby se mají plnit… a tak se hlásím – opět z C2! Cesta byla znovu úmorná a počasí – jak jinak než nepřívětivé. Meteorolog nahlásil krátké okno pro výstup na vrchol, a tak jsme museli do C1 a C2 za nevlídného počasí, abychom mohli dále pokračovat relativně bezpečně – tedy co se počasí týče. Silný vítr a husté sněžení prověřil funkční parametry oblečení i techniku lezení. S drobnými omrzlinami a modřinami se ale nakonec opět mačkáme po třech ve stanech v „bezpečí“ C2.

Cesta přes House of Chimney (z C1 do C2) byla plná adrenalinu víc než minule. Hřmělo to tam jak v tunelu, přítomnost lavin na K2 jsme naštěstí vnímali jen sluchovým vjemem. Další obrovská lavina zaúřadovala – smetla C3 a částečně i depozit v C4. Kvůli resp. v tomto případě díky počasí tak vysoko dnes nikdo nebyl… uf…! Materiální ztráty „tam výš“ budeme zjišťovat zítra, dle toho se rozhodneme, kudy dál – zda nahoru či zpět…


zdroj: www.klarakolouchova.cz

25.7.2016


PAVEL KADLÍČEK - EXPEDICE PATAGONIABIKE

Krátká promo video ochutnávka K besedě, kterou budete moci v rámci široké nabídky doprovodných programů navštívit na letošním ročníku festivalu ve Zlíně. Ke shlédnutí
zde.

22.7.2016


Klára Kolouchová - BC: sněhulák a lavina

Už je to týden, co jsme byli nuceni se předčasně vrátit z našeho vrcholového pokusu. Spousta času na přemítání - co kdyby, proč, co teď, co dál. Už jsme smíření s tím, že se hora zkrátka rozhodla jinak. Proti větru přes 40km/h se ve výšce nad 8.000m nedá bojovat. Přitom zespodu to vypadá úplně nevinně - jen jemný obláček se vznáší nad špičkou hory, jinak nádherný, slunečný, byť mrazivý den.

Dny v BC začínají postupně splývat, každodenní rituály však zůstávají stejné. Pomocník v kuchyni se mě každé ráno snaží probudit už v 8 hodin, když stepuje před stanem a lámanou angličtinou říká: „KÁRÁ, wake up, breakfast ready…“ Větu zopakuje asi 3x, a pak smutně odejde. Podávají se vajíčka se slaninou. Já s čepicí přetaženou přes oči vydržím ve spacáku ještě hodinku a mezi 9:30 a 10 hodinou už na mě čeká můj oblíbený ovocný kompot s cornflakes a kafe. Když nelezu, preferuju sladkou snídani.

A když už jsme u těch rituálů resp. tradic – ani tady – na K2 – nesmí chybět sněhulák! Kluci z kuchyně obětovali mrkev a dvě chilli papričky, a tak jsem se svým exemplářem s přehledem smetla konkurenci a vyhrála. Docela se poved, ne?

Každopádně dnešní poklidné dopoledne oživil pád docela masivní laviny na cestě přes Cassin, kousek nad BC. Podívaná neuvěřitelná…, a tak jsme stále zde a stále sledujeme počasí. Ze Švýcarska nám meteorolog dle složitých propočtů a sofistikovaných modelů posílá své predikce a nám nezbývá, než mu věřit, doufat a čekat.

Ozvu se, až vyrazíme. Ahoj Klára! :)

zdroj: www.klarakolouchova.cz

21.7.2016

Klára Kolouchová - Počasí nám vystavilo stopku

Původně vlídného počasí se kromě nás rozhodlo využít i několik dalších expedic. Jakákoli příležitost k výstupu se počítá. Včera jsme se ale všichni museli pokorně vrátit zpět do základního tábora. Monzunové počasí přišlo o něco dříve, a když se ke sněžení přidal i nepříjemný vítr, podmínky neumožnily pokračovat dál z C3 k vrcholu. V tuto chvílí sledujeme vývoj počasí již z bezpečí BC a čekáme na další příznivé okno. Sil máme dost a doufáme, že nám majestátní K2 dá ještě jednu šanci.zdroj: www.klarakolouchova.cz

14.7.2016


Klára Kolouchová - Lezeme!


Předpověď počasí se změnila a operativně jsme se rozhodli, že se pokusíme v rámci nového okna o výstup. Včera jsme vystoupili úspěšně do C1, dnes pokračujeme do C2. Plánovaný den útoku na vrchol je 14/7. Zatím sněží, ale počasí by se mělo v následujících dnech zlepšovat. Držte nám palce!zdroj: www.klarakolouchova.cz

11.7.2016


Jiří Kráčalík - Část léta tráví na Špicberkách, kde žije 3500 ledních medvědů


Ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se momentálně nachází na Špicberkách. V krátkém rozhovoru zde se dozvíte zda-li umí střílet na medvědy:).

11.7.2016

Filmy pro XIV. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů odhaleny!

Právě jsme zpřístupnili profily filmů pro letšoní ročník. Najdete v nich vždy pár základních informací o snímku a krátký popis. U řady filmů najdete také trailer. Opět je pro Vás přichystáno mnoho krásných outdoorových filmů. Tentokrát z jednadvaceti zemí světa. Nu můžete posoudit sami klikem v menu nahoře na "Filmy", nebo tu.

8.7.2016

Klára Kolouchová - Zpátky v BC!

Dle plánu jsme v neděli v 7 ráno vyrazili zpět do našeho hlavního útočiště. Poslední noc v C2 byla nekonečná – skoro jsem nespala a očima jen podpírala stan zmítaný poryvy větru. K2 se chtěla evidentně předvést. Hlava mně třeštila, jídlo nešlo skoro vůbec (vlastně téměř po celý dvoudenní pobyt v této výšce), a tak jsem litry vody alespoň pokorně zapíjela aspirin po aspirinu.

Konečně tedy sestup. Byla jsem hodně zesláblá, a tak vidina teplého jídla v BC od Anthonyho, našeho výtečného anglického kuchaře, mě převedla i přes obávaný House of Chimney mezi C1 a C2. Ten úsek je pěkná potvora a obzvláště v tom fučáku nesmíš udělat chybu. Cesta dolů je výrazně rychlejší – je to hodně prudký, mixovej terén – přesto ale žádná pohoda, vlastně zatím nic tady nebylo úplně zadarmo. Jak jsem psala minule – Mark z naší skupiny už to vzdal, včera odletěl helikoptérou do Skardu. Dneska to zabalila i „nabušená“ Britka z vedlejší skupiny, kterou sponzoroval Red Bull.

Nyní je ale vše ošklivé prominuto a zapomenuto. Užívám si několika poklidných „rest days“ a ke štěstí mi stačí strašlivě málo. Najedená, zabalená ve spacáku ve vlastním stanu, s vyčištěnými zoubky (holt máma zubařka se nezapře), nakrémovaná od Justa, vykartáčované vlasy… Zítra navíc sprcha, a když vykoukne sluníčko – dojde i na mytí vlasů. Prostě pořád se něco děje a já se už zas těším nahoru…zdroj: www.klarakolouchova.cz

5.7.2016

Trailer k filmu The Elements

Shlédněte zbrusu nový trailer na The Elements. Film o třech lidech a třech extrémních sportech bude jednou ze světových premiér na letošním festivalu. Režisér Tomáš Galásek patří mezi domácí špičku žánru. Pro shlédnutí traileru klikněte na obrázek níže.1.7.2016

Taneční skupina Puls

Dostali jsme pozvání do Opavského divadla na přehlídku choreografií taneční skupiny Puls. Některá z vybraných vystoupění zvítězila v celorepublikové soutěži a taneční skupina také bodovala na mistrovství světa. Máme se tedy na co těšit!

Připomínáme, že vystoupí na letošním slavnostním zahájení festivalu 7. října v Domu kultury města Ostravy a 10. prosince v Lucerně na jeho slavnostním zakončení.

30.6.2016


Klára Kolouchová - Aklimatizace naostro

Dnes zahajujeme hodně důležitou fázi naší cesty vzhůru. Tělo dostane trochu zabrat a v rámci rotace si ochutná sedmitisícovou výšku a pozná se konečně s horou, aby se pak zpátky v relativním bezpečí Base Campu zase srovnalo a snad i zocelilo, jak předpokládá aklimatizační rituál.

Už samotný nástup do ABC (Advance Base Camp – předsunutý základní tábor), kde hodláme přespat dvě noci, vede přes zrádný ledopád s četnými trhlinami, a to bude hodně těžké kličkování. Třetí noc plánujeme v C1 - výškovém táboru v 5.800 metrech a následné dvě noci pak v C2 - ve výšce 6 600 m n.m. Vynáška do C3 snad bude pomyslnou třešínkou na dortu; bude splněno a my pomažeme zpátky do Base Campu.

Beru si nahoru satelitní telefon a dám vědět, jak postupujeme. Zatím se cítím dobře. Slušné počasí má tak akorát vydržet, než sestoupíme zpátky do základního tábora, kde pak plánujeme týden odpočinku.

Pilot Petr vykouzlil náhradního drona a je odhodlán vystoupat až do C1, kde jej vypustí. Tam se naše cesty rozdělí, výš zatím nepomýšlí, zarotuje si zpátky do BC :).

Tentokrát můžete zhlédnout i pár krátkých videií přímo z K2: Klára pro ČT, Muly, ObřadK2 Daylight.

zdroj: www.klarakolouchova.cz

29.6.2016

Pořady pro volný čas o prázdninách

V létě bývá více času na outdoor, ale někdy neuškodí i trochu lenošit:). Pro takové chvíle se hodí odpočinkový pořad V pohorách po horách vysílaný na TV NOE i o prázdninách. V nejbližší době bude odvysílán díl věnovaný Kunětické hoře a polabí - Čtvrtek 30.6. 18:50 a Pátek 1.7. 16:45. Můžete však zvolit i libovolný díl z archviu I. série, II. série, III. série.

Rozhovory s dalšími inspirativnímimi lidmi můžete zhlédnout v rámci série Outdoor films. Pozvání přijal fotograf přírodních krás Alfred Kzemieň. Na obrazovkách ve čtvrtek 30. června v 16:25 a v pátek 1. července v 22:30. Bude odvysílána i repríza pořadu s Richardem Konkolskim s podtitulem Kdo se bojí nemá na moři co dělat - Sobota 9.7. 20:00, Neděle 10.7. 13:10, Úterý 12.7. 10:20, Čtvrtek 14.7. 16:20, Sobota 16.7. 0:15. I pořad Outdoor films naleznete v archviu TV NOE. Odkazy naleznete zde.

28.6.2016

Schůzka s čestným hostem Pavolem Rajtárem

Minulou neděli proběhla schůzka s naším čestným hostem Pavolem Rajtárem v Tatranské Lomnici. Bylo to velmi příjemné setkání. Legenda Slovenského a mezinárodního skialpinismu má pro Vás letos v rámci festivalu v kině ART přichystanou besedu s čtyřiceti minutovým filmem z nedávné historie.

27.6.2016

Klára Kolouchová - Jsme tady! Base Camp!

Tři únavné dny v letadle, a konečně jsme v Pákistánu. Dva dny ve Skardu jsou odpočinkové, loučíme se s civilizací a následný den testujeme kvalitu postarších pákistánských komunikací v postarším vyklepaném jeepu cestou necestou do Askole. S motorizací jsme definitivně skončili, je čas protáhnout nožky a otestovat připravenost našich těl.

Sedm dnů treku pro „starší a pokročilé“ nás zdravě nažhavilo. Pákistánské hory jsou úchvatné a syrové, krajina je evidentně nedotčená jakýmkoli lidským zásahem. Údolím nikoho jsme proťapali více než 120 km s převýšením 2.500 m, teplota přes den překračovala 35°C, všudypřítomný prach se lepil na naše zpocená těla, plíce dostávaly hodně zabrat. Až když jsme se přehoupli přes 4.000 m n.m. na ledovcovou morénu, mohli jsme se konečně nadechnout svěžího vzduch. S nastoupanou výškou jsme současně vstoupili do prvního aklimatizačního cyklu a dechu se nám zase nedostávalo. Závěrečný sedmý den treku nás přivítal první sněhovou nadílkou, královna hor přes nás rozprostřela svůj bílý závoj a my pod ním konečně doputovali do základního tábora pod K2.

Když zrovna nechumelí jako teď, koukáme na vrcholky K2 a Broad Peaku, mezi kterými máme postavený náš „base camp“ – základnu pro dalších pár týdnů. Najednou jsme uprostřed obrovských hor a snadno zapomínáme na předchozí prašnou a upocenou trekovou ouverturu ve 40°C. Teď společně sedíme ve velkém expedičním stanu, krčíme se v několika péřových vrstvách a prsty přimrzají ke klávesnici iPadu. Jsme ale strašně spokojení. Poprvé jsme viděli K2 na vlastní oči a Země se přestala točit.

Jinak už máme vybaleno a každý si ve svém stanu začíná psát nový příběh #K2. Zítra konečně nebudeme vstávat ve čtyři ráno (jak jsme honili čas při treku) a nepošlapeme ani přes ty vlastním potem zbrocený zaprášený kameny. Je pohoda! Až na Petrův dron made in China – který patrně ucítil blízkost čínských hranic, kde mu řídký vzduch vystavil stopku. Byl to supr kamarád, ale show must go on! Pokud by to byl jediný „úlet“ na naší cestě, bylo by to moc prima!

Zpráva a foto přejaty z webu www.klarakolouchova.cz24.6.2016

Druhou zprávu od Kláry přinášíme hnedle po té první a to s čtyřdenním zpožděním. Další zprávy už budeme zvěřejňovat hned:)

Právě jsme na konci druhého dne treku do základního tábora pod druhou největší horu světa, K2. Máme za sebou asi třetinu cesty, tedy zhruba nějakých 40 kilometrů, dalších 80 je před námi. Počasí nám přeje, respektive přes den je velké horko, kolem 35 stupňů a extrémně prašno. Zítra již vstoupíme na ledovec Baltoro. Čeká nás brzký budíček ve 4 hodiny ráno, abychom již kolem páté mohli vyrazit na prý nejnáročnější část treku. Spolu s naší expedicí je tu i další 7 členný mezinárodní tým, společně s 300 pákistánskými nosiči. Tak zatím ahoj, příště už z base campu!

Zpráva a foto přejaty z www.klarakolouchova.cz

23.6.2016


První dojmy z Pakistánu od Kláry Kolouchové a Petra Jana Juračky

Je to neuvěřitelné! Ten moment, na který jsme více jak půl roku čekali, je tu. Skardu, Pákistán. Na samotném úpatí pohoří Karákóram posedáváme v místním hotýlku a pomalu se seznamujeme s členy další výpravy, která sem dorazila společně s tou naší. Dáváme se dohromady po cestě, přebalujeme batohy, plánujeme, zkoušíme techniku, sušíme vybavení, pijeme hektolitry vody a cucáme pastilky proti bolení v krku. Zatím to vypadá, že se sešla fajn partička. Kanaďan, Američani, Japonci a nakonec i ten podivínský Holanďan vypadají jako zkušení a otevření lidé. Tři z nich před měsícem stanuli na Everestu a těší se i na druhý nejvyšší vrchol planety, onu vysněnou K2. Genius loci je nepřehlédnutelný. Stačí na chvíli posedět ve vestibulu hotelu, kde se všichni střetáváme u wifi routeru jako divoká africká zvěř u napajedla. Vedle sedící Pákistánec se k nám s úsměvem otočí: „Slyšel jsem, že jste z Čech! To je skvělé! Češi jsou fajn, Josef Rakoncaj, Josef Nežerka nebo ten veselej, no ten s tím culíkem, Mára Holeček! Můžu jim po Vás poslat nějaké dárky?“

Dnes máme volný den. Nakoupili jsme ve městě pár drobností, Petr se nechal obřadně ostříhat, risknul i oholení břitvou, Klára si dala svoji patrně poslední zmrzlinu v civilizaci. Nicméně právě začíná Ramadán, takže jí nezbylo, než ji jíst nenápadně z obalu, aby to nikdo neviděl. Zítra se přesuneme do Askole, jedné z posledních vesnic na cestě, kam ještě dojedeme autem, a pak už konečně po svých. Budeme už mimo signál operátorů a internetu, ale věříme v omezené spojení satelitním modemem. A těšíme se. Čeká nás trek, kterým prošli takřka všichni Ti, kteří se o K2 kdy v minulosti pokusili, a to včetně prvních Italů, kteří v roce 1954 stanuli na jejím vrcholu. Ostatně, mají tady i malé a rozkošné muzeum. Příběh začíná!!


Klára a Petr

Zpráva a foto přejaty z www.klarakolouchova.cz


22.6.2016


III. EVROPSKÝ CYKLISTICKÝ PIKNIK NA TROJMEZÍ SE VYDAŘIL

V sobotu 18. června 2016 se uskutečnilo na pomezí tří států ČR, SR a Polska již třetí mezinárodní cyklistické klání. Účastníci projížděli na kole vybrané trasy vedoucí přes tři země skrz obce Hrčava v Česku, Istebna v Polsku a Čierné na Slovensku. Partnery projektu byly zmíněné obce, informační centra a rozhlasové stanice radio Katowice, radio Regina, a také náš festivalový partner Český rozhlas Ostrava, který nás na tuto akci pozval. Na snímku vidíte náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Ivana Strachoně a starostu Hrčavy Petra Staňo u rozhlasového stánku, kde byl po celou akci k dispozici manažer komunikace ČRO Daniel Martínek.20. 6. 2016


HLAVNÍM HOSTEM FESTIVALU JE KLÁRA KOLOUCHOVÁ (POLÁČKOVÁ)

Jednou z novinek na MFOF 2016 je hlavní host. Prvním bude Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala v roce 2007 himálajský Mount Everest.

Právě v těchto dnech se nachází v Pakistánu, kde se pokusí o výstup k vrcholu jedné z nejnebezpečnějších hor světa K2. Na našem webu, a také na našem facebooku budete moci sledovat zprávy přímo z místa.

Klára je rodilý Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat - žít. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost - nebo síla?!


16.6.2016
XIV. MFOF 2016 - PŘIHLÁŠKY FILMŮ Z JEDNADVACETI ZEMÍ SVĚTA


Právě jsme ukončili přihlášky na letošní ročník festivalu. Můžete se těšit na filmy z jednadvaceti zemí světa. Zde je jejich seznam:

Albánie, Argentina, Austrálie, Česká Republika, Finsko, Francie, Gruzie, Irsko, Itálie, Kanada, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, USA, Velká Británie.

13.6.2016
KAMČATKA - NA KONEC SVĚTA DO PEKLA I RÁJE

Cestopisný komponovaný pořad Jiřího Kráčalíka (film, foto, hudba, slovo) v kinosále KC Frýdlant n.O. ve čtvrtek 9. června v 18 hodin.

Činné vulkány a ledovce v atraktivní části Ruska, místní flóra a fauna, život místních obyvatel. Přijměte pozvání do těchto odlehlých končin naší planety, nechte se okouzlit krásou Kamčatky, nazývané též poloostrovem ohně a ledu.

Více informací o pořadu zde.6.6.2016

PREMIÉRA NOVÉHO DÍLU OUTDOOR FILMS

V sobotu 28. 5. 2016 bude ve 20 hodin odvysílána premiéra již 49. dílu pořadu Outdoor Films s Janem Šťovíčkem s podtitulem Outdoor je mou zábavou i životem.

Ačkoli Jan Šťovíček zastává všeobecný světonázor, že „veškerý optimismus je pouhý nedostatek informací“, působí na své okolí spíše stimulativně, což někdy hraničí až s patologickou hyperaktivitou. K jeho nejoblíbenějším činnostem patří lyžování, snowboarding, rafting a nejen divoká voda obecně na všech známých typech plavidla od kajaku po trajekty, lezení po skalách a po horách, orientační a jiné běhy, zkrátka univerzální typ, co dělá všechno a neumí nic. Uvedené outdoorové aktivity pak za mrzký peníz provádí i jako sportovní instruktor a průvodce pro cestovní kanceláře, zejména rafting a VHT.
Protože život ale není jen zábava, předvádí dílčí pokusy o seriózní práci jako saniťák, či chcete-li zdravotnický záchranář u rychlé záchranné služby středočeského kraje.


26.5.2016

KRÁSY IRSKA V PLANETÁRIU OSTRAVA

Další z řady komponovaných pořadů Jiřího Kráčalíka v Planetáriu Ostrava ve čtvrtek 26. května v 18:30 láká na přírodu, flóru a památky Irska. Podívate se však také do jižní Anglie a Walesu.

Rezervace možná zde.20.5.2016

NOVÝ ČLEN POROTY LUDVÍK KLEGA

Režisér, producent, majitel firmy Studio ForTel, film-video. Narozen: 19.4.1950. V roce 1981 absolvoval Akademii múzických umění v Praze, studijní obor Filmová a televizní dokumentární tvorba. Poté pracoval v ČT Ostrava. Po celou dobu působení v ostravském studiu režíroval mnoho publicistických a dokumentárních filmů. Například dokumenty o významných osobnostech, památkách atd. K ním konkrétně patří tyto filmy a cykly: Nedokončená, Výpověď osamělého pěšáka, Zpívající učitelé, Zdravotnícké seriály: Aby nohy nebolely, Pozor úrazy, O zdraví, Dokumentární cykly: Urbanita, Malý průvodce po velkých památkách, Přemyslovský palác, Osudové okamžiky, Toulavá kamera, Zapomenuté výpravy, Vodácké putování s Lukášem Pollertem, Zatopené osudy. V roce 1993 založil firmu Ludvík Klega – Studio ForTel film-video. Firma se zabývá komerční činností ve filmovém a televizním oboru. Spolupracuje se studiem ČT v Ostravě. V roce 1993 ve své firmě produkoval v koprodukci s ORF velký dokumentární seriál o české šlechtě „Hrady a zámky, bílá místa naší historie. Byl zároveň spoluscénáristou a režisérem. Seriál byl uveden v České televizi, ORF a v německy mluvících televizních stanicích v Evropě. Od roku 2004 členem mezinárodní poroty festivalu Eko Top film Bratislava. Úspěchy a ocenění: 1986 – Uznání Vládní a populační komise za film „Vždyť děti nesmějí plakat“, 1987 – Akademia film Olomouc – cena okresní mírové rady za film „Kyvadlo“, 1989 – Akademia film Olomouc – Cena filmového klubu za film „Přemyslovský palác“, 1989 – Mezinárodní festival filmů a televizních pořadů Eko-film – Cena ústřední rady odborů za film, „Cena uhlí“, 1992 – Festival Edukatio – cena za seriál Urbanita, 2001 – zařazen do světové encyklopedie Hübnerovo Who is Who, 2005 – Festival Outdoorových filmů – zvláštní cena poroty za film „Ledovou stěnou Eigeru“, 2006 – Festival Outdoorových filmů – zvláštní cena poroty za film „Makalu“.19.5.2016

ACONCAGUA 6964 m.n.m. (ARGENTINA) - BOJ O PŘEŽITÍ

Přijďte do malého sálu Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm příští úterý 17. května 2016 v 19 hodin na komponovaný pořad (film, foto, hudba, beseda) Jiřího Kráčalíka. Expedice s cílem vystoupit na nejvyšší vrchol amerického kontinentu se ocitla pět dní v pasti. Zastihlo ji pověstné Viento Blanco – smrtící vichřice. U tohoto pořadu nebudete jen bojovat o přežití, ale poznáte i krásy And, přírodu a hlavní město Argentiny – Buenos Aires.

Stránky místa konání s podrobnými informacemi naleznete zde.13.5.2016

NA MFOF 2016 VYSTOUPÍ "ELIS"

Na slavnostním zahájení festivalu 7. října 2016 v Ostravě a slavnostním zakončení 10. prosince 2016 v Lucerně Praha vystopí Elis a Dalibor Mrázovi.12.5.2016

JIŘÍ KRÁČALÍK - 3700 KILOMETRŮ NAMIBIÍ

Komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka o této pozoruhodné africké zemi tentokrát v Kulturním centru Frýdlantu nad Ostravicí ve čtvrtek 12. května v 18 hodin. Navštívíme poušť Namib, skalnaté hory Spitzkoppe, kmen Himbů a safari Etosha. Vstupné 50 Kč. Detaily o místě konání k nalezení na oficiálních stránkách zde.9.5.2016

SLUŠIVÁ ČEPIČKA PRO OCENĚNÉ FILMAŘE OD FIRMY PINGU

Mezinárodní festival outdoorových filmů by nebyl možný bez podpory našich partnerů. Díky partnerovi PINGU loni ocenění filmaři obdrželi mimo jiné i krásné lyžařské čepice speciálně vyrobené pro náš festival s logem Outdoor Films a PINGU. Tu si oblíbil i náš nový produkční Marek Pilný a nosí ji v kanceláři, i když je venku už 20 stupňů celsia:). Tuhle slušivou čepičku budou moci nosit i ocenění filmaři na XIV. ročníku MFOF.OZVĚNY MFOF V KVĚTNU

Tento měsíc jsme z archivu vybrali filmové "lahůdky" Emergeride (Nicolas Bossard), Skoky Víry (Milan Formánek) a Okamžik Radosti (Jan Špáta). Promítány budou 12. května v 15:00; 17:00 a 19.30 hodin v Domě kultury města Ostravy. Další podorobnosti a rezervace vstupenek možná zde.TV NOE SLAVÍ 10 LET VYSÍLÁNÍ

Tento pátek 29. dubna ve 20 hodin vysílá TV NOE živou talkshow k desátemu výročí své existence. Pozvání přijal mimo jiné ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík, který pro TV NOE uvádí pořady V pohorách po horách (odkazy na starší díly zde: I. série, II. série, III. série) a Outdoor Films (archiv zde). Diváci budou moci zavolat na telefonní číslo uvedené v živém vysílání a položit hostům otázku ohledně jejich pořadů.

TV NOE vysílá i na internetu živě zde.
VYSOKÉ TAURY V PLANETÁRIU OSTRAVA

Komponovaný pořad (slovo, film, foto, hudba) Jiřího Kráčalíka o jednom z nejvyšších pohoří Rakouska oplývajících neskutečnými přírodními krásami můžete zažít v Planetáriu Ostrava příští čtvrtek 28. dubna 2016 v 18:30 hodin. Navštvívíme největší Krimmelské vodopády, vystoupíme na třítisícovky, budeme trekovat pod nejvyšší horou Grossglockner a prohlédneme si také nejkrásnější muzeum Vysokých Taur. Rezervace vstupenek možná zde.


Petr Horký moderátorem XIV. ročníku MFOF

Moderování slavnostního zahájení a zakončení XIV. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se opět zhostí Petr Horký. Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 7. října 2016 v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Slavnostní zakončení bude letos 10. prosince 2016 v Lucerně Praha.2700 kilometrů Thajskem

Komponovaný pořad Jiřího Kráčalíka
(film, foto, hudba, slovo) se koná v úterý 19. dubna 2016 v 19 hodin v Městském kulturním středisku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Navštívíte nejen pralesy s pijavicemi, ostrovy a budhistické chrámy nejen v Bangkoku, ale dozvíte se také něco o pozoruhodném životě domorodců.

Detaily o místě konání k nalezení na oficiálních stránkách zde.
ROZHOVOR S JIŘÍM KRÁČALÍKEM O HIMALAYAN EXPEDITION TREKING - LANGTANG - ARMAGEDON

V Moravskoslezském deníku z 11. 4. najdete rozhovor s ředitelem MFOF o novém komponovaném pořadu.NOVÝ GRAFICKÝ STYL XIV. ROČNÍKU MFOF


Na letošní festivalové grafice pro web už se pilně pracuje. Už teď, ale na našich facebookových stránkách
zde představujeme aktuální grafický styl již XIV. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.


ACONCAGUA 6964 m.n.m. (ARGENTINA) - BOJ O PŘEŽITÍ


Přijměte pozvání do komorního klubu KZOJ ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 18 hodin na komponovaný pořad (film, foto, hudba, beseda) Jiřího Kráčalíka. Expedice s cílem vystoupit na nejvyšší vrchol amerického kontinentu se ocitla pět dní v pasti. Zastihlo ji pověstné Viento Blanco – smrtící vichřice. U tohoto pořadu nebudete jen bojovat o přežití, ale poznáte i krásy And, přírodu a hlavní město Argentiny – Buenos Aires.

Program komorního klubu s možností rezervovat si vstupenku naleznete zde.
HIMALAYAN EXPEDITION TREKING - LANGTANG - ARMAGEDON


V divadelním sále Domu kultury města Ostravy proběhne ve středu 13. dubna v 19 hodin komponovaný pořad (film, foto, hudba, slovo) Jiřího Kráčalíka z trekové expedice do Himaláje, oblasti Langtang, která při ničivém zemětřesení zmizela z mapy světa! V pořadu jsou zakomponovány i hinduistické obřady krvežíznivé bohyně Kálí, nepálské pohřby, památky a život v Káthmandú. Nenechte si ujít jeden z nejžádanějších pořadů Jiřího Kráčalíka.

Více informací o pořadu a možnost rezervace vstupenky zde.OZVĚNY OUTDOOROVÉHO FESTIVALU - MOUNT ST. ELIAS

Ve čtvrtek 7. 4. bude v 15, 17 a 19.30 hodin v kině Art promítán film režiséra Geralda Salminy MOUNT ST. ELIAS. Dramatický a dech beroucí dokument sledující tři z nejlepších skialpinistů (Axel Naglich, Jon Johnston, Peter Ressmann) a jejich pokus realizovat na Mount St. Elias nejdelší lyžařský sjezd na světě. Trailer zde.


 zpět     domů     tisk


Všechna práva vyhrazena © 2014 OUTDOOR FILMS s.r.o. / realizace nextWEB