Porota | Mezinárodní festival outdoorových filmů  


POROTA - MEZINÁRODNÍ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ - 11. ROČNÍK - 2013


Předseda poroty


António Pedro Nobre - Portugalsko
Cestovatel, spisovatel, dokumentarista a režisér

Je autorem 4 cestopisných knih a několika novinových článků o cestování vlakem po Evropě (vyšly v Portugalsku a Holandsku). Po železnici projel přes 200 000 km, procestoval tak 30 evropských zemí a také Maroko.

V roce 2012 režíroval dokumentární film "40 Years On Track - The InterRail Pass Story" o tomto stylu cestování. Je absolventem scénáristiky na ATCAS (EPI), Lisabon, Portugalsko. V roce 1997 začal pracovat v TV/Kino/Rádio, v oddělení mezinárodní reklamní agentury McCann Erickson Portugal. Od r. 2001 je na volné noze a živí se jako scénárista a asistent režie televizních programů, televizních reklam, hudebních klipů a firemních filmů, a to nejen ve své rodné zemi, ale i v zahraničí.

Od roku 2006 spolupracuje s QQ studiem Ostrava. V roce 2007 se začal realizovat také jako režisér, specializující se na hudební videa a navázal spolupráci s umělci z celého světa, dokumentuje také hudbu a festivaly umění jako je Colours of Ostrava, Setkání kytaristů & spol., Janáčkův Máj atd. Spolupracoval s kulturními institucemi jako je Národní divadlo Moravskoslezské, Janáčkova filharmonie, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium a multižánrové kulturní centrum Cooltour. Je také členem Enthemor - anglicky hovořící divadelní skupiny a Alba Club International, neziskovou organizací, která prosazuje multikulturalismus v České republice.

Hlavní porota


Ivo Hranický - Česká republika

Dlouholetý zaměstnanec České televize Ostrava, vedoucí produkce, režisér, dramaturg, zejména v oblasti dokumentárních, publicistických a sportovních pořadů. Pracoval i pro nezávislé tv společnosti (Kabel Plus Sport, Prima, K2). Účastník horolezeckých a vodáckých expedic - např. Himaláje, Andy, Kamčatka, Kavkaz, Island.Martin Novosad - Česká republika

Pracuje v České televizi na pozici dramaturga v Ostravě. Jeho zájmem jsou neotřelá témata, která mají potenciál zaujmout diváka silnými příběhy. Aktivně se podílí na vývoji námětů, synopsí, včetně dramaturgické práce na scénářích, formální i obsahové stránce projektů, ale i následných dalších fázích výroby (např. castingy, výběr lokací a hudby, samotné natáčení, střihová i zvuková postprodukce, marketing, PR a promotion).

Současně se věnuje i vývoji nových formátů a nabídkám dokumentů. Vedle televizní profese je rovněž už řadu let programovým ředitelem dvou mezinárodních filmových festivalů: Třinecké filmové babí léto (CZ) a Kino na granicy v Českém Těšíně a Czieszynie (PL). Spolupracuje také jako autor a moderátor s Českým rozhlasem Ostrava na pravidelném živém vysílání filmového magazínu. Příležitostně píše filmové recenze a studie pro specializované filmové weby, nebo také do tištěných odborných časopisů. Zároveň jako hostující pedagog vyučuje mediální výchovu a dějiny filmu na Ostravské Univerzitě a vede oponentury absolventských prací na ostravské Fakultě umění.

Jako dramaturg, autor námětu i scénarista se podílel na celé řadě různorodé tvorby. Dokumentární filmy: Těšínsko - Divné století, Petr Bezruč (bez záruky), Hledání ducha kraje..., televizní seriály a cykly: Strážce duší, Proč bychom se netopili, Filmopolis..., celovečerní hrané filmy: Trosečníci, Útěky, Saetoví vrazi, Sluneční stát, Hypermarket, POUTA a mnoho dalších.
Vladimír Mráz - Česká republika

Režisér, scénárista, kreativní ředitel QQ studia Ostrava, producent animovaných a dokumentárních filmů. Narozen 16. 6. 1961 v Ostravě. Absolvent FAMU – katedra dokumentární tvorby. Začínal v Krátkém filmu Praha jako pomocný režisér u hraných dětských celovečerních filmů. Od r. 1991 vedoucí tvůrčí skupiny České televize se zaměřením na mládežnické vysílání. Tvůrce úspěšných magazínů ČT Pod pokličkou, Chalupa je hra, režisér dokumentárních filmů pro FEBIO, či ČT, producent seriálu Divnopis, producent a režisér anim.seriálu Pytlíkov, SouthPrag a také celovečerního animovaného filmu Báječná show.Od r. 2003 vyučuje na Ostravské Univerzitě producentskou přípravu, filmovou režii a střih.
Leoš Ryška - Česká republika

porota festivalu - Leoš RyškaZakladatel a ředitel Televize NOE, Jednatel společnosti Telepace s.r.o., a ředitel Festivalu dobrých zpráv. Absolvoval UK Praha a následně VOŠF Zlín, je dlouholetý producent, kameraman, střihač a režisér. S kamerou procestoval řadu míst v Asii Africe i Latinské Americe, aby dokumentární tvorbou upozornil na neřešené problémy lidské bídy a bolesti. Řada z těchto snímků získala ocenění na tuzemských i zahraničních filmových festivalech. Baví ho spolupráce se všemi, kteří plují proti komerčnímu proudu.

Vedlejší porota


Miloň Terč - Česká republika

porota festivalu - Miloň TerčNarozen 31.července 1947 v Písku. Je českým kameramanem, ředitelem a majitelem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. V roce 1966 maturoval na SVVŠ v Písku, obor matematicko-fyzikální. V létech 1966 - 1969 studoval na stavební fakultě ČVUT v Praze a v létech 1971 - 1975 na FAMU v Praze obor filmový a televizní obraz. Od roku 1975 do roku 1990 je zaměstnán jako kameraman ve Filmovém studiu Gottwaldov. V roce 1990 se na základě konkurzu stal generálním ředitelem Ateliérů Zlín, a.s. a v této funkci setrval do roku 1995. V roce 1992 zakládá ve Zlíně Filmovou školu Zlín a do r. 1995 je jejím ředitelem. V roce 1996 pak zakládá spolu s manželkou Vladanou Soukromou vyšší odbornou školu filmovou v Písku, jejímž ředitelem je dosud. V roce 2004 zakládá vysokou školu - Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku, o.p.s., jejímž ředitelem je dosud (www.filmovka.cz) Natočil 222 dokumentárních filmů jako kameraman a 21 autorských dokumentů. Za svoji tvorbu získal ceny na domácích i zahraničních festivalech ( ARSfilm Kroměříž, ACADEMIA FILM Olomouc, FDT Krakov, IFTD Kranj a další ). Je producentem filmů Rekviem pro panenku, Freonový duch, Artuš, Merlin a Prchlíci a mnoha dalších.

Karel Janák - Česká republika

porota festivalu - Karel JanákČeský filmový a televizní režisér. V roce 1993 získal Janák titul inženýra na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, obor fyzika pevných látek. Ještě jako systémový administrátor v Podniku výpočetní techniky pak začal studovat FAMU, obor hraná režie, a v roce 2001 získal magisterský titul. Na začátku své kariéry natáčel hlavně reklamní spoty, projekt filmu Cizinci v čase (1998) byl kvůli finančním problémům přerušen; jeho prvním dokončeným filmem byla dětská komedie Vetřelci v Coloradu (2002), která získala 3 ceny na Mezinárodním festivalu dětských filmů v Chemnitzu.

V reklamní tvorbě dosáhl mnoha ocenění, mezi jeho nejznámější reklamy patří upoutávky pro TV Nova na vysílání cyklu filmů Indiana Jones (2004), ve kterých se známý archeolog pohybuje v pražském metru, Den nezávislosti (2003) s létajícím talířem nad Václavským náměstím (cena Silver Promax, Kolín nad Rýnem) či Titanic (2002) bořící mosty na Vltavě (cena Nejlepší filmové promo v Evropě, Sevilla).

Výrazný průlom pro Karla Janáka znamenal v roce 2004 film Snowboarďáci, který získal cenu Český lev 2004 za divácky nejúspěšnější film. V březnu 2006 přichází do kin jeho nový film Rafťáci, ve kterých stejně jako v předchozím filmu Snowboarďáci hrají opět Jiří Mádl a Vojtěch Kotek, v listopadu téhož roku a se stejnými hlavními herci film Ro(c)k podvraťáků. V roce 2009 natočil film Ať žijí rytíři! Nyní dokončuje filmovou pohádku Dvanáct měsíčků, která by měla mít premiéru v listopadu 2012.


zpět     domů     tisk

Vyřizujeme též pojištění alpenverein

Všechna práva vyhrazena © 2010 - 2018 OUTDOOR FILMS s.r.o. / realizace nextWEB